BREAKING NEWS

Tronditet Elbasani/ Thellohet tragjedia në familjen Ulqinaku, Madritit i vranë edhe vëllain në…

Tronditet Elbasani/ Thellohet tragjedia në familjen Ulqinaku, Madritit i
x
BREAKING NEWS

Foto/ Vrau me thikë 41-vjeçarin për një vend parkimi në Sarandë, arrestohet autori, ja ku ishte fshehur

Foto/ Vrau me thikë 41-vjeçarin për një vend parkimi
x
BREAKING NEWS

Publikohet foto/ Ky është Madrid Ulqinaku që u vra nga një 20-vjeçar në Elbasan

Publikohet foto/ Ky është Madrid Ulqinaku që u vra nga një
x
BREAKING NEWS

Vrasja me armë zjarri në Elbasan, policia zbardh detaje të reja

Vrasja me armë zjarri në Elbasan, policia zbardh detaje të reja
x
BREAKING NEWS

Emri/ Atentati me armë zjarri në Elbasan, identifikohet viktima

Emri/ Atentati me armë zjarri në Elbasan, identifikohet viktima
x
BREAKING NEWS

Të shtëna me armë në Elbasan, dyshohet për të vrarë

Të shtëna me armë në Elbasan, dyshohet për të
x
BREAKING NEWS

“Shqiptarët po vidhen çdo ditë”, Meta bën paralajmërimin e fortë, ja çfarë do të ndodhë

“Shqiptarët po vidhen çdo ditë”, Meta bën
x
BREAKING NEWS

Emrat/ Vrasja në Sarandë, zbardhen detaje tronditëse: Kamarieri goditi dy herë me thikë klientin e restorantit për një vend parkimi

Emrat/ Vrasja në Sarandë, zbardhen detaje tronditëse: Kamarieri
x

Aktualitet

Si të shmangni pasojat negative të vapës? Kardiologu jep informacionin që duhet ta dini të gjithë: Kategoria më e rrezikuar dhe këshillat që duhet të ndiqni

Si të shmangni pasojat negative të vapës? Kardiologu jep

Temperaturat e larta janë të papërballueshme për të gjithë, sidomos për moshat e thyera. Por vapa e madhe është tepër e rrezikshme sidomos për njerëzit që vuajnë nga sëmundjet kardiovaskulare. Prandaj, është e nevojshme që të tregohet kujdes i shtuar për të shmangur pasojat negative.

Dr. Leonidha Pepo ndau disa këshilla se si ta përballoni sa më lehtë vapën. Mjeku rekomandoi marrjen e sa më shumë lëngjeve dhe shmangien e orëve të pikut.

“Për shkak të temperaturave të larta, duke pasur djersë, duke hapur damarët, bie tensioni, humbin elektrolitet dhe ata që vuajnë nga veshkat iu rritet azotemia. Prandaj këta persona duhet të marrin lëngje por me pak shije. Jo vetëm ujë. Duhet të merrni deri në një litër e gjysmë.

Duhet të marrim dhe elektrolitë, të cilat i duhen njerëzve për të zëvendësuar kripërat që humbin nëpërmjet djersës. Dieta duhet të jetë sa më e lehtë, të mbizotërojnë zarzavatet dhe lëngjet ndërsa mishi me racion. Mishi i kuq influencon keq për sëmundjet e arterieve koronare.

Mishi i kuq i mbyll damarët, prandaj rekomandohet mishi i pulës dhe peshku.”, tha mjeku. Përveç regjimit ushqimor të shëndetshëm, kardiologu rekomandoi dhe aktivitetin fizik. Sa i përket personave që kanë bërë ndërhyrje në zemër, nuk duhet të bëjnë sforcime dhe të hidratohen mirë.