Lajme të tjera
BREAKING NEWS

PËRDITËSIMI/ Ulen ndjeshëm rastet e infektimeve me Covid-19 në 24 orët e fundit

PËRDITËSIMI/ Ulen ndjeshëm rastet e infektimeve me Covid-19
x

Aktualitet

Situatë kaotike ajo që po ndodh në Kakavijë/ Greqia merr vendimin drastik, krijohet radhë kilometrike deri në 12 km, në pritje gra, fëmijë dhe të sëmurë

Situatë kaotike ajo që po ndodh në Kakavijë/ Greqia merr

Një situatë e pazakontë ajo që është krijuar paraditen e sotme në kufirin e Kakavijës për shkak se pala greke e ka ndërprerë për disa orë punën.

Qindra qytetarë janë duke pritur me orë të tëra në radhë që ka shkuar deri në 12 kilometra, me pretendimin se kushdo duhet të kalojë kufirin, duhet të paraqesë një tampon, që kanë rezultuar negativ me Covid 19 në 72 orët e fundit.

Shqiptarë me dokumente greke, por edhe shtetas  grekë apo shtetas të tjerë  të huaj që mund të kenë kaluar pushimet apo kanë ardhur në vendin tonë për pushime kanë kaluar natën në makinë në Kakavijë, ndërkohë që shumë prej tyre kanë me vete dhe fëmijë.

Ndërkohë që nuk ka ende një njoftim nga pala shqiptare lidhur me këtë situatë, që duket se do të vazhdojë edhe në ditët e ardhshme, sa kohë që Greqia ka vendosur rregulla strikte në të gjitha pikat kufitare, pas shtimit të rasteve me Covid brenda shtetit të tyre.

‘Jam nisur që në orën 3 të mëngjesit, se di a mbërrij të hënën në Greqi’, shprehet një prej qytetarëve që ka në radhë me orë të tëra.

Mes qytetarëve që presin ne radhë, ka fëmijë të vegjël dhe njerëz që kanë probleme shëndetësore, por kanë shumë orë që janë duke ndenjur nën diellin e nxehtë.