BREAKING NEWS

"Ka nja dy deputetë që kundërshtojnë me të drejtë"/ Spartak Braho plas deklaratën e fortë për aferën e inceneratorëve: Skandali është kaq i fortë sa…Ja pse Rama nuk e jep dorëheqjen. A do ketë fundin e Musolinit?

"Ka nja dy deputetë që kundërshtojnë me të
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Meta-Berisha kanë marrë urdhër nga Moska të destabilizojë Shqipërinë, protesta e 7 korrikut mund të prodhojë viktima

Frrok Çupi: Meta-Berisha kanë marrë urdhër nga Moska
x
BREAKING NEWS

Rëndohen pozitat e Metës, SPAK regjistron tjetër procedim penal ndaj presidentit, akuzohet së bashku me Kryemadhin për fshehje pasurie, në “filtër” dhe 8 zyrtarë të LSI

Rëndohen pozitat e Metës, SPAK regjistron tjetër procedim penal
x
BREAKING NEWS

Ja strategjia e Lulzim Bashës për të ardhur në krye të PD dhe si do e përzërë Sali Berishën pasi gjykata të rrëzojë “Foltoren”

Ja strategjia e Lulzim Bashës për të ardhur në krye të
x
BREAKING NEWS

Ja kur ikën Ilir Meta nga Presidenca, 3 skenarët që do të “trazojnë” politikën shqiptare pas 24 korrikut

Ja kur ikën Ilir Meta nga Presidenca, 3 skenarët që do të
x
BREAKING NEWS

“Ky është me të vërtetë një moment historik"/ Vjen lajmi i shumëpritur për Finlandën dhe Suedinë

“Ky është me të vërtetë një moment
x
BREAKING NEWS

Humbje e madhe! Arti shqiptar në zi, vdes në moshë të re ish-gazetarja dhe ikona e njohur e Teatrit, politikani jep lajmin e trishtë: Do të kujtojmë si shoqe, aktore e personalitet me nam

Humbje e madhe! Arti shqiptar në zi, vdes në moshë të re
x
BREAKING NEWS

Gazetarët protestojnë para Kryeministrisë, reporterët "qepin" gojën dhe i bëjnë thirrje Ramës të heqë dorë nga “riedukimi”

Gazetarët protestojnë para Kryeministrisë, reporterët
x

Aktualitet

SKANDAL/ E mitura shqiptare denoncoi për përdhunim priftin mostër në Greqi, fqinjët plasin akuzat e tjera të rënda për të

SKANDAL/ E mitura shqiptare denoncoi për përdhunim priftin mostër

Mbarë opinioni u trondit pak ditë më parë për zbulimin e turpshëm që u bë për një prift 37-vjeçar në Greqi, i cili u arrestua paso akuzohet për përdhunim nga një 17-vheçare shqiptare.

Pas denoncimit të 17-vjeçares shqiptare, në Kato Patisia ku ka vepruar prifti banorët kanë nisur të hapen dhe kanë folur edhe për fshehje të ndodhive të tjera.

Në të njëjtën kohë, linja mbrojtëse e priftit bën përshtypje. Avokati i priftit, duke vënë në pikëpyetje besueshmërinë e denoncimit të vajzës, tha se ankesat e tilla janë në modë, pra bëhen pasi ka kaluar një kohë e gjatë nga akti i pretenduar.

Mirëpo, në dëshminë e saj shumëfaqesh, vajza e re me origjinë shqiptare shpalos makthin që ka jetuar nga nëntori 2019 deri në mesin e vitit 2020.

Sipas avokatit të saj, vajza tashmë ndjen një shpengim, pasi ka denoncuar në Prokurorinë për të Mitur, gjithçka ka përjetuar gjithë këto kohë.

“Me besimin tek drejtësia greke, ajo që vajza dhe familja e saj pret është dënimi shembullor i të akuzuarit konkret që nuk dihet nëse ka bërë të njëjtën gjë ndaj fëmijëve të tjerë” , shtoi avokati.

Në ditët në vijim nuk përjashtohet që të ketë një denoncim të ri nga një nxënëse e mitur për priftin e arrestuar.

Çfarë thonë vendasit

“Të gjithë në lagje e dinin dhe të gjithë fshiheshin.” tha një banorë.

“Unë e thirra një herë për t’i dhënë këshilla vajzës sime që ishte këtu dhe ajo më tha ‘duhet të flas me të për t’i bërë disa pyetje personale ‘,” tha një banore e zonës që sapo e kishte pyetur priftin se çfarë donte t’i bënte vajzës.

Ndërsa mori përgjigjen “kjo nuk duhet t’ju shqetëson zonja ime”.

Fqinjët flasin për priftin në Kato Patisia

“Kjo është e vërtetë. Mendoj se të gjithë po e mbulonin këtë situatë. “Edhe kisha edhe lagjja”, deklaron një banor dhe kërkon dënimin shembullor të 37-vjeçarit.

Zbulimet për “makthin” që duket se ka jetuar 17-vjeçarja në duart e priftit dhe në fakt në kishë shkaktojnë të njëjtin moment shoku.

I akuzuari dyshohet se e ka përdhunuar fëmijën 7 herë duke e shantazhuar edhe me video “rozë” për t’i mbajtur gojën mbyllur.

Ai dërgoi foto nudo

Gjithçka filloi në nëntor 2019 kur prifti takoi viktimën e tij përmes katekizmit. Vajza kishte shkuar atje me nxitjen e hallës së saj, e cila kishte një lidhje të ngushtë me priftin 37 -vjeçar. Sipas hallës tjetër të 17-vjeçares, prifti hynte e dilte në shtëpinë e tyre dhe e kishte fëmijën afër.

Sipas dëshmisë së vajzës, pas çdo katekizmi e izolonin në kishë dhe më pas u përdhunua.

I akuzuari nuk hezitoi ta pyeste për foto nudo dhe më pas i dërgon edhe foto nudo dhe materiale pornografike.

Sipas informacioneve, 37-vjeçari e ka dhunuar fëmijën të paktën 7 herë, ndërsa në të njëjtën kohë ka kryer edhe vepra të tjera të pahijshme ndaj saj.

Sipas të afërmve të vajzës, prifti e ka kërcënuar edhe me një video intime për të siguruar heshtjen e saj. Konkretisht, menjëherë pas përdhunimit të saj të parë, tha se videon do t’ia tregonte familjes nëse nuk i premtonte se do të takoheshin sërish.

Filmi që ndezi zbulimin

17-vjeçarja po pranonte sjelljen abuzive të priftit deri në fillim të vitit 2020 . Më pas, ajo filloi të mbyllej në vetvete dhe të kishte simptoma psikosomatike nga ajo që përjetoi në duart e priftit.

Mirëpo, edhe pse nëna e saj e kishte kuptuar se diçka po i ndodhte fëmijës, vetëm 2 muaj më parë ajo gjeti guximin të fliste. Arsyeja që 17-vjeçarja të hapte gojën është bërë një film që ka parë me abuzimin e fëmijëve. Tek ajo “pa” veten dhe martirizimin që po përjetonte nga prifti, për rrjedhojë u përshkruan prindërve me detaje atë që kishte kaluar.

Pas denoncimit të 17-vjeçarit, heshtja në Kato Patisia është thyer pasi disa banorë dhe një tjetër vajzë flasin për sjelljen e “dyshueshme” të priftit satirik.

19 – vjeçarja Luna ankohet se në nëntor 2020 prifti specifik i ishte afruar duke i kërkuar që të shkonte diku vetëm për të kaluar pak kohë me të.

Sipas tij, 37-vjeçari e ka takuar atë nëpërmjet një shoqeje të saj, e cila në atë kohë ndiqte mësimet në katekizëm dhe e ftoi në tempull për të biseduar. Fillimisht i ofroi një punë, pasi 19-vjeçarja tashmë pikturon murale dhe më pas i kërkoi të kalonte disa orë vetëm.

Vajza e kuptoi qëllimin e tij dhe u përgjigj negativisht, por ai këmbënguli që ta ftonte të shkonte natën vetëm, në një vend që ai ka bërë për të rinjtë. Madje, ai dyshohet se i ka dhënë 50 euro si shpërblim për punën e saj por edhe në këmbim të qëndrimit sërish me të.

19-vjeçarja u largua por prifti këmbënguli t’i dërgonte mesazhe për t’u bërë miq në rrjetet sociale. Vajza vazhdoi të mos përgjigjej dhe të nesërmen takoi priftin me familjen e tij në një shesh të zonës. Sipas saj, 37-vjeçari e shikonte me këmbëngulje erotike, pavarësisht se pranë tij ishin fëmijët dhe gruaja e tij shtatzënë.

19-vjeçarja ka denoncuar ngjarjen në polici por përgjigja që ka marrë ka qenë se është e pamundur të ndiqet penalisht përderisa nuk ka paraprirë asnjë vepër penale

Më të lexuarat