BREAKING NEWS

Ish-prokurori Shkëlqim Hajdari paralajmëron arrestime politikanësh: Ka mbaruar afati i hetimeve të 6 dosjeve, SPAK të ketë kujdes nga ‘diversanti’ që mund të tronditë hetimet dhe të bëjë një rrëmujë të paparë, ja çfarë po ndodh me Ilir Metën...

Ish-prokurori Shkëlqim Hajdari paralajmëron arrestime
x
BREAKING NEWS

Gazetari që çoi videon “përvëluese” në SPAK për aferën “CEZ-DIA” nxjerr detajet e forta për Ilir Metën: Hetimet kanë përfunduar, pritet komunikimi i akuzës, ja si ish-presidenti po kërkon të shpëtojë nga prangat, njësoj siç ia hodhi paq me pamjet me zë...

Gazetari që çoi videon “përvëluese” në
x
BREAKING NEWS

Ja goditja e ashpër e DASH për Sali Berishën, si i rrëzuan amerikanët intrigat që po thur ish-kryeministri për t’i shpëtuar arrestimit të SPAK

Ja goditja e ashpër e DASH për Sali Berishën, si i rrëzuan
x
BREAKING NEWS

“Zëri Amerikës” publikon raportin alarmant që “shkund” qeverinë: Korrupsioni dhe kapja e shtetit janë rritur ndjeshëm, shqetësim marrëveshjet e fshehta mes partive politike, zyrtarëve të mazhorancës dhe grupeve kriminale

“Zëri Amerikës” publikon raportin alarmant që
x
BREAKING NEWS

Vjehrra ishte dëshmitarja e fundit, Ilir Metën nuk e mban vendi, paralajmëron se SPAK mund ta arrestojë, ish-presidenti shton kërcënimet ndaj Altin Dumanit

Vjehrra ishte dëshmitarja e fundit, Ilir Metën nuk e mban vendi,
x
BREAKING NEWS

“Pas publikimit të reportazhit për marrëveshjen me Italinë, Rama ka telefonuar drejtorin e RAI 3”/ Prestigjiozja italiane zbardh prapaskenat e bujshme: Si u tërbua kryeministri shqiptar gjatë bisedës në telefon

“Pas publikimit të reportazhit për marrëveshjen me
x
BREAKING NEWS

Komisioni për Çështjet e Jashtme të Senatit amerikan miraton ligjin e “hekurt” që do të shkaktojë “tërmet” në Shqipëri, si do të “gjunjëzohen” nga drejtësia të gjithë personat “non-grata” dhe politikanët e zyrtarët e përfshirë në afera korruptive, fute...

Komisioni për Çështjet e Jashtme të Senatit amerikan
x
BREAKING NEWS

Brukseli mbështet reformën në drejtësi dhe inkurajon SPAK të çrrënjosë korrupsionin në Shqipëri, ambasadori i BE takon krerët e drejtësisë dhe merr në mbrojtje Altin Dumanin pas sulmeve të Ilir Metës e Sali Berishës

Brukseli mbështet reformën në drejtësi dhe inkurajon SPAK
x

Aktualitet

Skandal/ Gazetari i emisionit investigativ "STOP" akuzohet për korrupsion, ja vendimi

Skandal/ Gazetari i emisionit investigativ "STOP" akuzohet për
Në fillim të muajit Tetor, kamera e fshehtë e “STOP” mundi të blejë një motor “Vespa” nga Rezervat e Shtetit, aty ku mbahen në ruajtje objektet e sekuestruara apo të bllokuara.
 
Më pas, ky motor u risekuestrua dhe nisën hetimet.
 
Por në mënyrë të paprecedentë, Prokurorja Ida Ahmetlli ka venë nën akuzë për “korrupsion aktiv” gazetarin investigativ të emisionit “STOP”.
 
Ky i fundit risjell në vëmendje edhe një herë kamerën e fshehtë të transmetuar më datë 4 Tetor 2016, ku bëhet e mundur blerja e motorit.
 
Pas transmetimit të këtyre pamjeve filmike nisën hetimet dhe prokurorja Ida Ahmetlli për të marrë informacion të mëtejshëm ka marrë në telefon gazetarin.
 
Ndërkohë vetë moderatori Saimir Kodra ka komunikuar me prokuroren, duke i kërkuar që të kontaktojë me Tv Klan, pasi gazetari nuk mund të dekonspirohet në këtë formë, sepse të tjera risqe hyjnë në lojë.
 
Por prokurorja Ida Ahmetlli ka marrë një vendim, “Për marrjen e personit si të pandehur dhe njoftimin e akuzës”, duke e hetuar gazetarin e emisionit “STOP” në gjendje të lirë për veprën penale “Korrupsion aktiv i personave që ushtrojnë funksione publike” të parashikuar nga neni 244 i Kodit Penal.
 
Ky është një rast i rrallë kur një gazetar ndiqet penalisht kur tenton të denoncojë një rast korrupsioni.
 
stoppj31

Më të lexuarat