BREAKING NEWS

Ulen infektimet me Covid-19 në Shqipëri, ja sa raste u shënuan gjatë 24 orëve të fundit (Zbulohen zonat 'më të nxehta')

Ulen infektimet me Covid-19 në Shqipëri, ja sa raste u shënuan
x

Aktualitet

Skandali me analizat e COVID-19, policia padit penalisht Spitalin Amerikan, prokuroria nis menjëherë hetimet

Skandali me analizat e COVID-19, policia padit penalisht Spitalin Amerikan,

Abuzimet dhe shkeljet e ligjit me testet e COVID-19 ka bërë që Spitali Amerikan të jetë nën hetim nga Prokuroria e Tiranës. Deklaratat se spitalet private, të pa licencuara nga OBSH po mashtrojnë dhe po zhvatin qytetarët me testet për koronavirus e bëri shefja e epidemiologjisë pranë ISHP Eugena Tomini. Por pas kësaj deklarate, organet e drejtësisë u vunë në lëvizje për të konstatuar shkeljet, duke vënë nën hetim Spitalin Amerikan. Këtë gjë e pohoi kryeprokurorja Elisabeta Imeraj, e cila u shpreh për një televizion se Policia e Shtetit ka bërë një kallëzim pranë organit të akuzës për të nisur hetimet për mashtrimet që po iu bëhen qytetarëve shqiptare me testet, në kushtet e pandemisë.

Duke iu referuar ligjeve, Spitali Amerikan do të hetohet nga prokuroria, pasi është në shkelje të nenit 267 të Kodit Penal, i cili ka të bëjë me përhapjen e informatave të rreme që ngjallin panik, por edhe për shkelje të nenit 174 të Kodit Penal për kontrabandë me mallra të tjerë. Organi i akuzës do të hedhë shortin për të caktuar se cili prokuror do të hetojë këtë skandal korruptiv.

Spitali Amerikan prej ditësh ka nisur të kryejë analiza gjaku me anti-korpe për të identifikuar nëse një person është i prekur apo jo nga koronavirusi. Sipas drejtuesit të këtij spitali, Klodian Allajbeu, ata mund të kryenin deri në 4 mijë analiza në ditë. Një përfaqësuese nga laboratori i Spitalit Amerikan në një intervistë për mediat e vendit pohoi se një analizë kushton nga 150 deri në 300 euro.

Zyrtarisht ky test kryhet vetëm nga Instituti i Shëndetit Publik, analizë që bëhet përmes tamponeve nazo-faringial dhe jo përmes gjakut. ISHP ka ekskluzivitetin në Shqipëri për të kryer këtë lloj analize pasi duhet certifikimi nga Organizata Botërore e Shëndetësisë. Asnjë spital privat në Shqipëri nuk është certifikuar për këtë lloj analize. Një ditë më parë, Ministria e Shëndetësisë sqaroi të gjithë qytetaret, se analizat për COVID-19, nuk mund të kryhen nga asnjë spital apo laborator privat në Shqipëri. Në një reagim të saj ditën e djeshme, Agjencia Kombëtare e Barnave saktësoi se deri më tani nuk ka lëshuar asnjë certifikate regjistrimi për diagnostifikimin e koronavirusit.