BREAKING NEWS

"Hetim nëse ka kryer krime”/ Me arsenal armësh në shtëpi, zbardhen detaje të reja për arrestimin e zyrtarit të lartë në Elbasan, publikohet FOTOJA dhe EMRI. Dalin pamjet

"Hetim nëse ka kryer krime”/ Me arsenal armësh në
x
BREAKING NEWS

E trishtë/ Ndahet nga jeta kryetari i ish-të përndjekurve politikë, i biri jep lajmin e hidhur: Një muaj pasi kaloi Covid-19, pësoi komplikacion të rëndë në ...

E trishtë/ Ndahet nga jeta kryetari i ish-të përndjekurve
x
BREAKING NEWS

Italianët marrin përsipër ekspertizën për “21 Janarin”, prova e dëshmi të reja për 4 vrasjet, Berisha pritet të merret në pyetje nga prokurorët e SPAK

Italianët marrin përsipër ekspertizën për “21
x
BREAKING NEWS

Fati i Berishës në duart e Ndokës për zgjedhjet e 6 marsit, aleatët i kthejnë kurrizin, foltorja kundër bashkimit me LSI për mesazhin e keq të bllokut 700 mijë euro

Fati i Berishës në duart e Ndokës për zgjedhjet e 6 marsit,
x
BREAKING NEWS

SHBA prish planet e presidentit për të zaptuar Kushtetuesen, Yuri Kim vizitë blic në Gjykatën e Lartë para zgjedhjes së emrave të rinj

SHBA prish planet e presidentit për të zaptuar Kushtetuesen, Yuri Kim
x
BREAKING NEWS

Ambasadorja Kim mesazh të koduar Edi Ramës pas takimit me Lulzim Bashën: Zgjidh o Berishën o SHBA

Ambasadorja Kim mesazh të koduar Edi Ramës pas takimit me Lulzim
x
BREAKING NEWS

U propozua për 6 marsin / Sali Berishës i tërhiqet papritur nga gara kandidati i njohur, ja çfarë ka ndodhur

U propozua për 6 marsin / Sali Berishës i tërhiqet papritur nga
x
BREAKING NEWS

“Bombë” infektimesh nga Omicron në këtë qytet në Shqipëri, mjekja jep alarmin: Përveç variantit të ri, po qarkullon edhe...

“Bombë” infektimesh nga Omicron në këtë qytet
x

Aktualitet

"Skema e pensioneve si skemë mashtrimi", avokati jep mesazhin e fortë

"Skema e pensioneve si skemë mashtrimi", avokati jep mesazhin e

Avokati Roland Islami tha se Instituti i Sigurimeve shoqërore nuk kontrollohet nga askush dhe e quajti skemën e pensioneve si skemë mashtrimi.

Pjesë nga intervista në Ora News:

Roland Islami: Kemi një bord publik të mbikqyrjes financiare që duhet të ushtrojë kontroll te Institutit të sigurimeve shoqërore por nuk I kontrollon askush.

Gazetarja: A i kontrollon Avokat?

Roland Islami: Nuk i kontrollon, nuk kemi asnjë raport nuk kemi asnjë raport vjetor. Duhet të ketë raport vjetor për çdo pension sepse janë kontribute të derdhura të drejta sociale që u takojnë pensionistëve.

Flasin çdo ditë për probleme që pensionistët nuk po gjejnë zgjidhje dhe sot kemi një skemë të sigurimeve e cila vazhdon e njëjta skemë me kohën e diktaturës. Në konceptin e së drejtës nëse ne thjesht do ta gjykonim si skemë do të ishte thjesht një skemë mashtrimi jo skemë pensioni."

Më të lexuarat