Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Sokol Balla thumbon kolegët: Ata që bënin thirrje të digjej Shqipëria më ’97, janë edhe sot, krizën e zgjidhin vetëm dy persona

Postuar: 24/05/2019 - 21:58

Gazetari Sokol Balla thotë se prej 30 vitesh, të njëjtat grupime politike duan që vendi të digjet vetëm që dikush të ikë nga pushteti. E njëjta gjë sipas tij, ndodhi në vitin 1997 dhe e njëjta gjë po ndodh tani.

 
“Kemi 26 vjet që nga koha kur ishim bashkë në Partinë Demokratike. Mjekra ime dhe flokët e tua janë më të vlefshme se demokracia shqiptare sot. Ne të dy kemi bërë përpjekje brenda Partisë Demokratike dhe jashtë saj. Qëllimin e mirë besoj se ty dhe mua nuk e vë kush në dyshim.Janë të njëjtit njerëz, ata që donin të digjej Shqipëria në vitin 1997 vetëm që të ikte Sali Berisha nga pushteti. 
 
Dakord që digjej Shqipëria, po ne ku do të jetojmë?
 
Sapo kthehem nga Libani, një vend 10 mijë kilometër katror. Një vend në kufi me Izraelin me të cilin ka luftuar gjithmonë dhe me Sirinë që ka bashkëpunuar gjithmonë. Atje janë vrarë kryeministra dhe jeta ka vazhduar. Kanë optimizëm. 
Ata nuk duan që vendi i tyre të shkatërrohet, ndërkohë që ne kemi të njëjtat emra, të cilët janë gati që gjithçka të digjet vetëm e vetëm të ikë Edi Rama nga qeveria. Janë politikanë, gazetarë.Shqipëria pas 4 vjetëve, për shkak të PP-ve, ndoshta vendi mund të kalojë një krizë të thellë ekonomike, por aktualisht kemi rritje prej rreth 4%”, u shpreh ai.
 
I pyetur për zgjidhjen e krizës aktuale, Balla tha që të bëhet edhe Basha kryeministër për të përgatitur zgjedhjet e vitit 2021.
 
“Të ishin dy kryeministra, Rama dhe Basha. Jo të dublonin njëri-tjetrin, por të kontrollonin njëri-tjetrin. 
 
Të krijohej një koalicion i gjete që të përgatiste vendin për zgjedhjet e vitit 2021. 
 
Kjo është e dy kryeministrave është “një sajesë” shqiptare për të çuar vendin në zgjedhjet e vitit 2011. 
 
Ti nuk mund ti thuash Edi Ramës të ikë, sepse në momentin kur i thua ti je shumicë. Ata nuk duhet të ndajnë pushtet, por përgjegjësi”, u shpreh ai.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 15/11/2019 - 23:47

Panairi Librit është kthyer edhe në një vend që bëhet ‘sebep’ për bashkimin e shumë personaliteteve të politikës, medias apo artit.Ky panair ka rikthyer në vëmendje ish-kryeprokuroren Ina Rama, e cila u fo

Postuar: 15/11/2019 - 23:32

Sipas gazetarit Blendi Fevziu, sot gjyqtarët e Gjykatës Kushtetuese me vendimin e tyre për ngërçi

Postuar: 15/11/2019 - 23:20

Olsian Çela i cili kandidon për kryeprokuror dhe gjendet e pari në listën e KLP-së që do votohet

Postuar: 15/11/2019 - 22:57

Në Shqipëri, Gjykata Kushtetuese duket ka njohur si anëtare të saj zonjën Marsida Xhaferllari, ka

Postuar: 15/11/2019 - 22:47

Një person është qëlluar me thikë. Ngjarja ka ndodhur në Bushat, në Vaun e Dejës.

Postuar: 15/11/2019 - 22:37

Një sherr i rëndë ka ndodhur në qytezën e Rutigliano në Itali.

Postuar: 15/11/2019 - 22:36

Gazetari Blendi Fevziu shprehet se për Mini-Shengenin Ballkanik po mbahen shumë të fshehta dhe nu