BREAKING NEWS

Nuk ka qetësi! Tërmeti shkund Shqipërinë, ja sa ishte magnituda

Nuk ka qetësi! Tërmeti shkund Shqipërinë, ja sa ishte
x
BREAKING NEWS

Arti shqiptar në zi, ndërron jetë poeti dhe shkrimtari i njohur (FOTO+EMRI)

Arti shqiptar në zi, ndërron jetë poeti dhe shkrimtari i njohur
x
BREAKING NEWS

Demokratët morën sot goditjen e madhe, reagon Kreshnik Spahiu dhe bën deklaratën e fortë: Ja pse kjo parti duhet të shkrihet

Demokratët morën sot goditjen e madhe, reagon Kreshnik Spahiu dhe
x
BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat e rasteve me Covid në 24 orët e fundit në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat e rasteve me Covid
x
BREAKING NEWS

“Gërdeci është vrasje masive”/ GJKKO mbylli hetimet për Fatmir Mediun, shpërthen i revoltuar Erion Braçe dhe nuk lë gjë pa thënë: Mos guxoj kush të...(VIDEO)

“Gërdeci është vrasje masive”/ GJKKO mbylli hetimet
x
BREAKING NEWS

GJKKO mbylli hetimet për ish ministrin Fatmir Mediu, SPAK nuk humb kohë dhe bën lëvizjen urgjente, del kundër Gjykatës së Posaçme kundër Krimit dhe Korrupsionit dhe e paralajmëron

GJKKO mbylli hetimet për ish ministrin Fatmir Mediu, SPAK nuk humb
x
BREAKING NEWS

A do të hetohet Fatmir Mediu? GJKKO jep vendimin për ish ministrin

A do të hetohet Fatmir Mediu? GJKKO jep vendimin për ish ministrin
x
BREAKING NEWS

Arben Pëllumbi bën njoftimin me rëndësi, Partia Socialiste pritet të dalë në një konferencë urgjente

Arben Pëllumbi bën njoftimin me rëndësi, Partia Socialiste
x

Aktualitet

SPAK bën goditjen e bujshme, ja çfarë shkruan Zëri i Amerikës

SPAK bën goditjen e bujshme, ja çfarë shkruan Zëri i

Prokurori i Sarandës, Sali Hasa u arrestua të shtunën pas një vendimi të Gjykatës së Posaçme për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar. Hasa akuzohet nga Prokuroria e Posaçme për veprën penale të “korrupsionit pasiv të gjyqtarëve, prokurorëve dhe funksionarëve të tjerë të drejtësisë”.

Nga burime hetimore mësohet se Prokurori Hasa dyshohet i përfshirë në rastin e pushimit të një çështjeje ndaj një personi që po hetohej për një plagosje. Lidhur me këtë hetim janë dhënë masat e arrestit me burg edhe për tre persona të tjerë, ndërsa dy persona hetohen në masa më të lehta sigurie.

Oficeri i policisë gjyqësore Napolon Hodaj si dhe Emiliano Mirani dhe Julian Zera akuzohen për "ndikimi të paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë funksione publike".

Ndërsa ish eksperti mjeko-ligjor Hysen Korenica po hetohet nën masën e detyrimit me paraqitje, i akuzuar “për ekspertim të rremë” për të dëmtuarin dhe Elsona Papa, motra e personit që dyshohet se i është mbyllur çështja, hetohet në arrest shtëpie për “për ndikim të paligjshëm tek persona që ushtrojnë funksione publike”.

Provat e grumbulluara ndaj prokurorit, kryesisht përgjime, dolën tek po hetohej nga SPAK prej shkurtit të vitit 2020 një çështje për trafik narkotikësh.

Në këtë kuadër hetimesh u gjetën prova nga Prokuroria e Posaçme edhe për zyrtarin eklubit sportiv “Përmeti”, Bledar Hajredini dhe arbitrin e ndeshjeve të futbollit Qerim Ruçin, të cilën u arrestuan pas vendimit të Gjykatës së Posaçme për “Paracaktim të rezultateve në garat sportive”./voa

Më të lexuarat