BREAKING NEWS

SPAK në “oborrin” e Ramës, ja si prokurorët po hetojnë dosjen e plotë të “McGonigal” në bashkëpunim me FBI, nga letër-porositë dhe informacionet me inteligjencën amerikane, deri tek marrja në pyetje në fshehtësi të plotë në Nju Jork...

SPAK në “oborrin” e Ramës, ja si prokurorët po
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë dy gratë e fuqishme në PS që mund të marrin frenat e qeverisë pas largimit të Edi Ramës, çfarë pritet të ndodhë më 8 dhjetor, socialistët në ankth

Ja kush janë dy gratë e fuqishme në PS që mund të
x
BREAKING NEWS

SPAK para provës së zjarrit”, Sali Berisha injoron drejtësinë dhe vazhdon të mos zbatojë vendimin e gjykatës, pritet refuzimi i tretë ndaj agjentëve të BKH

SPAK para provës së zjarrit”, Sali Berisha injoron
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta shumë shpejt arrestohet, prokurorët kanë kopsitur dosjen “CEZ-DIA”, ja çfarë po ndodh brenda SPAK, Romeo Kara nxjerr prapaskenat e bujshme

Ilir Meta shumë shpejt arrestohet, prokurorët kanë kopsitur
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Evi Kokalarit: Ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes ‘Berisha’, ju tregoj një nga provat e DASH në dosjen e tij ‘non-grata’ dhe roli i Argitës duke përdorur Jamarbër Malltezin në korrupsion dhe pasurim nëpërmjet pushtetit

“Bomba” e Evi Kokalarit: Ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes
x
BREAKING NEWS

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra të njohur, ja pse drejtësia mund të hapë hetimet për aferën e tyre qindra milionëshe që po iu zhduk shqiptarëve 10 mln dollarë në vit

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e “tmerrit” për Shkëlzenin për aferën e Gërdecit, më 7 dhjetor del para SPAK sekretarja e Aldo Bumçit që mund ta çojë pas hekurave, djali i Berishës në GJKKO më 14 dhjetor

Fillojnë ditët e “tmerrit”  për Shkëlzenin
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x

Aktualitet

“SPAK ka prova të forta për Dakon”/ Avokati Idajet Beqiri habit me deklaratën: Fakti që kjo ngjarje ka ndodhur në vitin 2012...

“SPAK ka prova të forta për Dakon”/ Avokati Idajet Beqiri

Arrestimi i ish kryetarit të Bashkisë Durrës, Vangjush Dako ishte temë diskutimi në Report Tv në emisionin ‘Repolitix’ nga Denis Minga. Të ftuarit Përparim Caca, Idajet Beqiri, Auron Kalaja dhe Trashgim Sokolaj e komentuan vendimin e SPAK për urdhër arrestin.

Avokati Përparim Caca thotë se SPAK ka prova të forta përderisa ka marrë vendimin që ta çojë pas hekurave.

“Ndër rastet e vetme që kemi një kallëzim që s’ka ardhur nga politika. Është i banorëve. Fakti që është marrë masa arrest me burg është se SPAK ka prova të forta në duar. Duke qenë se gjykata ka marrë një vendim në mungesë, do të thotë që kemi prova të forta për Dakon dhe deri tani është i shpërdorimit të detyrës”, tha avokati Përparim Caca.

Avokati Idajet Beqiri thotë se duhet të ishte hetuar në gjendje të lirë, jo ta arrestonin pasi kallëzimi është bërë vite më parë.

“Nuk duhet të ushqejmë politikën me gjëra që i bien ndesh ligjit. Ne duam apo jo ta pranojmë, i kemi shumë të rrallë gjyqtarët e prokurorët që japin e bëjnë drejtësi dhe e zbatojnë ligjin siç duhet se shumicën e kanë deformuar komplet. Thonë se e paska shpërdoruar detyrën. Në rast se janë 2 shpërdorime detyre, çfarë lidhje ka SPAK, duhet t’ia kalonte Prokurorit të rrethit. Nëse ka korrupsion është tjetër gjë. Fakti që kjo ngjarje ka ndodhur në vitin 2012 dhe ti si SPAK e merr kallëzimin në 2019 apo 2020, ke formësuar dosjen, pse duhet ta arrestosh? Pse e arreston? Nuk e heton dot në gjendje të lirë? Çfarë do të ndodhë?”, tha Idajet Beqiri.

Ndërsa Aulon Kalaja tha se është këmbanë alarmi që kryeministri Edi Rama del i pastër kur bashkëpunëtorët i ka para drejtësisë.

“Si ka mundësi që gazetarët e kanë ditur këtë çështje dhe është shumë shqetësuese. Nëse merren masa që Dako të bëjë makijazhin e vet të vetëdorëzimin e të mos kishte median kur të shkonte te drejtoria e policisë se s’kanë qenë kaq të relaksuara arrestimet e tjera. Nëse do ishte dosja 339, drejtësia do kishte ecur përpara dhe e fundit që kam është se si ka mundësi që të gjithë bashkëpunëtorët e Ramës përballen me drejtësinë, disa në burg dhe Rama rezulton i pastër. Kjo është këmbanë alarmi dhe moment që duhet parë me kujdes”, tha Auron Kalaja.

Më të lexuarat