Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Studentët dalin me një vendim, tregojnë çfarë do të ndodhë me protestën

Postuar: 12/01/2019 - 23:47

Studentët pritet të vijojnë protestën e tyre në formën e bojkotit të fakulteteve dhe ngujimin brenda tyre.
 
Në një lidhje me emisionin “Kjo Javë” në emisionin News24, një studente nga Fakulteti i Drejtësisë në Universitetin e Tiranës, tha se është marrë vendimi nga studentë që të vijohet bojkoti pa afat i fakulteteve dhe ngujimi brenda tyre.
 
Në përgjigje të deklaratave të kryeministrit Edi Rama, i cili një ditë më partë u shpreh se studentët që “kanë zaptuar fakultete janë një pakicë”, ajo u shpreh se shumica e studentëve kanë qenë pro bojkotit.
 
Një apel bëri edhe për studentët e tjerë: “I bëj thirrje të gjithë studenteve të vijnë të gjithë të të luftojmë për kauzat tona”.
 
Gjithashtu, studentja i bëri thirrje policisë që mos dhunojë studentët protestues.
 
Studentët kërkuan rrëzimin e ligjit për Arsimin e Lartë. “Është e vetmja mënyrë për plotësimin e kërkesave tona”, tha studentja.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/01/2019 - 00:00

Raportuesi për Shqipërinë në Parlamentin Europian, Knut Fleckenstein e konsideron protestën e studentëve në Shqipëri si një evolucion të shoqërisë civile dhe forcim të vizibilitetit të shoqërisë shqiptare.

Postuar: 20/01/2019 - 23:55

Studentët vijojnë protestën e tyre, kundër kryeministrit Edi Rama dhe Ministrisë së Arsimit, Spor

Postuar: 20/01/2019 - 23:05

Një mjet tip Mercedes Benz ka shpërthyer në flakë mbrëmjen e sotme në autostradën Tiranë-Elbasan.

Postuar: 20/01/2019 - 22:22

Propozimi i mazhorancës, ‘Pakti për Universitetin’, është kundërshtuar nga studentët,

Postuar: 20/01/2019 - 21:19

Asllani dhe Myrvetja janë kushërinj, dhe ishin sot përballë njëri-tjetrit në rubrikën “Shih

Postuar: 20/01/2019 - 21:05

Një aksident automobilistik ka ndodhur pasditen e sotme në rrugën drejt Aeroportit të Rinasit në

Postuar: 20/01/2019 - 20:35

Ditën e sotme po qarkullon lajmi i krijimit të një partie të re të studentëve e quajtur “Sh