Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Studimi global ‘Gratë në politikë 2019’, renditja e Shqipërisë të lë me gojë hapur

Postuar: 15/03/2019 - 17:52

Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Gratë (UN Women) ka kryer një studim të grave në politikë për vitin 2019, në 191 vende, sipas të cilës Shqipëria renditet në vendin e 4 në rang global, për sa i përket numrit të ministreve gra në qeveri.

Vendi ynë renditet i pari në rajon sa i përket ministrave gra në qeveri. Spanja është vendi i parë në Botë me 11 ministre, nga 17 anëtarë që ka qeveria spanjolle. Një në 5 ministre është grua sipas hartës globalë të UN Women.

Në legjislaturën 2013-2017, përfaqësimi i grave deputete ishte 23,5%. Ka pasur progres në përfaqësimin e grave në nivele të larta të Administratës Publike, ku rreth 60% e grave janë në nivel Drejtorësh të Përgjithshëm.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 22/05/2019 - 23:57

Ditën e sotme studentët protestuan para ministrisë së Arsimit duke ndezur zjarr e duke thyer xhama.

Postuar: 22/05/2019 - 23:54

Edhe gjatë ditës së nesërme priten reshje të dobëta shiu në qarqet Shkodër, Kukës, Lezhë, Dibër,

Postuar: 22/05/2019 - 22:45

Dy ditë para votimit të Skënder Gjinushit për në krye të Akademisë së Shkencave, akademiku Artan

Postuar: 22/05/2019 - 21:16

Nga aksidenti në Rumani ku humbi jetën oficeri shqiptar i kontaktit, Ervin Dervina dhe bashkëshor

Postuar: 22/05/2019 - 20:57

Katër shqiptarë janë arrestuar në Itali, pasi akuzohen akuzohet për grabitje në disa zona të Ital

Postuar: 22/05/2019 - 20:38

 Sot në Rumani, si pasojë e një aksidenti automobilistik, ka humbur jetën Ervin Dervina, Ofi

Postuar: 22/05/2019 - 20:36

Një person është plagosur në qytetin e Sarandës.