BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Aktualitet

Studimi zbardh të dhëna alarmante: Ja pasojat e rënda në organizëm dhe shëndetin tonë nga bakteriet e gjetura në mish. Ja çfarë thonë shkencëtarët

Studimi zbardh të dhëna alarmante: Ja pasojat e rënda në

Një studim i ri nga studiuesit amerikanë sugjeron se bakteret e gjetura në mish mund të jenë një burim i rëndësishëm i infeksioneve të traktit urinar të njeriut (UTIs).

Studimi, i botuar muajin e kaluar në revistën One Health, aplikoi analiza gjenomike krahasuese dhe një metodë të re modelimi për më shumë se 3,000 izolime të Escherichia coli nga infeksionet klinike njerëzore dhe produkte të gjelit të detit, pulës dhe derrit të papërpunuar në një qytet të vogël amerikan. Analiza e tyre zbuloi se 8% e izolimeve klinike të E coli, të cilat ishin kryesisht nga UTI, e kishin origjinën nga mishi.

Nëse ekstrapolohet në të gjithë popullsinë amerikane, kjo do të thotë se E coli me origjinë ushqimore mund të përbëjë deri në 480,000 deri në 640,000 nga 6 deri në 8 milionë UTI të regjistruara në Shtetet e Bashkuara çdo vit. E coli është shkaktari kryesor i UTI-ve.

Autorët thonë se gjetjet e studimit ofrojnë prova bindëse se shtamet potencialisht të rrezikshme të E coli po bëjnë rrugën e tyre nga kafshët te njerëzit përmes sistemit ushqimor.

Duke kërkuar për lidhjen midis E coli-t të shkaktuar nga ushqimi dhe UTI-ve.

Për studimin, një ekip i udhëhequr nga studiues të Qendrës së Veprimit të Rezistencës Antibiotike në Institutin Milken të Shëndetit Publik të Universitetit George Washington analizoi 3,111 izolime E coli të mbledhura nga një spital (1,188 izolime) dhe nga mostrat e mishit në disa dyqane ushqimore me pakicë (1,923 izolime) në Flagstaff, Arizona, në vitin 2012. Ata përdorën sekuencën e të gjithë gjenomit për të identifikuar llojet e sekuencës E coli (ST) dhe pjesët e ADN-së të njohura si elemente gjenetike të lëvizshme (MGE) që ishin të lidhur me izolimet njerëzore dhe izolimet e mishit.

E coli e lindur nga ushqimi në përgjithësi lidhet me sëmundje gastrointestinale dhe disa lloje që shkaktojnë diarre gjurmohen nga zyrtarët shëndetësorë të SHBA-së për t’u siguruar që ato nuk po ndotin furnizimin me ushqim. Por ideja se bakteret enterike mund të jenë gjithashtu një shkak i UTI-ve u propozua më shumë se 60 vjet më parë dhe më pas është mbështetur nga hetimet sporadike të shpërthimit, theksojnë studiuesit. Ata shtuan prova të mëtejshme në një studim të botuar në mBio në 2018.

Ai studim, i cili përdori të njëjtin koleksion të izolimeve E coli, zbuloi se ST131-H22, një prejardhje e një lloji E coli rezistent ndaj shumë ilaçeve që shkakton UTI të komplikuara, ishte i përhapur në mostrat klinike dhe mishin e pulës dhe gjelit të detit. Një nga zbulimet që konfirmoi gjetjet nga ai studim ishte se si izolimet e lidhura me njeriun ashtu edhe me shpendët e këtij lloji E coli kishin një MGE që ka të ngjarë të kishte origjinën nga shpendët.
Me studimin aktual, ekipi hulumtues – i cili përfshinte gjithashtu shkencëtarë nga Universiteti i Arizonës Veriore, Instituti i Kërkimeve të Gjenomikës Translationale dhe Universiteti i Miçiganit dhe Universiteti i Minesotës – donte të identifikonte numrin total të MGE-ve në të gjithë koleksionin e E coli. izolon dhe kupton nëse ato MGE e kanë origjinën nga njerëzit apo mostrat e mishit.

“Pavarësisht nëse izolimet ishin nga mostrat e mishit apo njerëzit, ne donim të dinim se cili është burimi më i mundshëm,” i tha CIDRAP News autori përkatës dhe Drejtori i Qendrës së Veprimit të Rezistencës Antibiotike Lance Price, PhD. “A ka ardhur nga mishi, apo nga njerëzit?”

Midis izolimeve, Price dhe kolegët e tij identifikuan 443 ST-247 që përfshinin vetëm, izolime mishi, 120 që përfshinin vetëm izolime njerëzore dhe 76 që përfshinin të dyja. Analiza filogjenetike e gjenomit bazë sugjeroi tranzicione të strehuesit, por atyre u duhej më shumë për të identifikuar transmetimin e fundit zoonotik.

Analiza e gjeneve ndihmëse E coli nga mostrat klinike dhe mostrat e mishit identifikuan 17 MGE, gjashtë prej të cilave ishin të lidhura me njerëzit dhe 11 me mishin. Modeli statistikor i përdorur nga Price dhe kolegët e tij më pas e përdori atë informacion për të parashikuar origjinën e mundshme të çdo izolimi. Nga 1,162 izolime klinike E coli, modeli identifikoi 98 (8.4%) si me origjinë nga mishi.

Analiza e mëtejshme e këtyre izolimeve zoonotike E coli (FZEC) me origjinë ushqimore zbuloi se ndërsa ato kishin po aq gjasa të shkaktonin UTI simptomatike dhe sepsë sa E coli me origjinë njerëzore. Dy lloje të veçanta sekuence, ST131 dhe ST58, kishin potencialin më të lartë të virulencës.

“Mendoj se ky është një tregues që këto lloje mund të na infektojnë dhe mund të shkaktojnë infeksione serioze”, tha Price. “UTI-të ndonjëherë hidhen poshtë si një bezdi e dhimbshme, por ato mund t’ju vrasin nëse ngjiten nga fshikëza dhe futen në veshka dhe gjak.”