BREAKING NEWS

Parashikimi i motit për 14 Gushtin, flasin ekspertët se çfarë pritet në ditët në vijim: Mund të ketë përmbytje masive. Ja zonat që rrezikohen

Parashikimi i motit për 14 Gushtin, flasin ekspertët se
x
BREAKING NEWS

Kosova në alarm/ Agjencia e Emergjencave bën paralajmërimin e fortë, ja çfarë do të ndodhë në orët në vijim

Kosova në alarm/ Agjencia e Emergjencave bën paralajmërimin e
x
BREAKING NEWS

Aksident i rëndë në Fier, makina përplas për vdekje 52-vjeçarin, detajet e para

Aksident i rëndë në Fier, makina përplas për vdekje
x
BREAKING NEWS

U plagos mbrëmjen e sotme në Kuçovë, Admir Bejo niset me urgjencë drejt Tiranës

U plagos mbrëmjen e sotme në Kuçovë, Admir Bejo niset me
x
BREAKING NEWS

U plagos sot me armë zjarri në Kuçovë, kush është Admir Bejo? Dyshohet për hakmarrje të një tentative vrasje në 2007

U plagos sot me armë zjarri në Kuçovë, kush
x
BREAKING NEWS

45-vjeçari gjendet i plagosur me armë zjarri në Kuçovë, çfarë thotë policia

45-vjeçari gjendet i plagosur me armë zjarri në
x
BREAKING NEWS

E rëndë/ Gjendet një person i pajetë në Pogradec, dyshohet se...

E rëndë/ Gjendet një person i pajetë në Pogradec,
x
BREAKING NEWS

Emri/ Plagosja me armë zjarri në Kuçovë, zbardhen detaje të reja

Emri/ Plagosja me armë zjarri në Kuçovë, zbardhen detaje
x

Aktualitet

Sulmi kibernetik në Shqipëri, VOA zbardh detaje: Ja nga mund të ketë ardhur

Sulmi kibernetik në Shqipëri, VOA zbardh detaje: Ja nga mund të

Sulmi kibernetik në Shqipëri ka gjasë të ketë ardhur nga aktorë iranianë. Është ky konkluzioni ku ka mbërritur një prej kompanive kryesore amerikane në fushën e kibernetikës, e quajtur ‘Mandiant’.

Referuar zërit të amerikës i cili ka publikuar dhe raportin e kësaj kompanie, janë të shumta mundësitë që kjo vepër e hakerëve pro-iranianë kishte synim prishjen e konferencës së MEK që do të mbahej në Shqipëri më 23 dhe 24 korrik.

Kjo konferencë e planifikuar në ato dy data u anulua pas paralajmërimeve nga autoritetet lokale për një kërcënim të mundshëm terrorist. Takimi botëror i Iranit të Lirë do të mbahej në kamp dhe mes të ftuarve kishte edhe ligjvënës amerikanë.

“Homeland Justice” quhej një grup anëtarët e së cilit morën autorsinë e sulmit kibernetik, me synim zhvatjen për qëllime përfitime financiar, por që po përdoret gjithnjë e më shumë për qëllime politike, veçanërisht nga Irani.

Për këto sulme pak ditë më parë qeveria shqiptare deklaroi se i ngjason metodave që kanë përdorur hakerët vitin e shkuar në shtetet e tjera të NATO-s, përfshirë Gjermaninë, Lituaninë, Holandën dhe Belgjikën.

Ditën e enjte AKSHI njoftoi se vetëm 11 shërbime nga 1225 që ofrohen nga E-Albania janë jashtë funksionit. Ndërsa siguroi se shumë shpejt çdo shërbim do kthehet në funksion të qytetarëve./VOA