Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Sytë nga qielli këtë mbrëmje, ky është ‘spektakli’ që pritet të ndodhë

Postuar: 13/08/2019 - 22:27

 Shiu i meteorëve, Perseids pritet që të japë ‘shfaqje’ mbrëmjen e sotme.

“Shiu" i këtyre shkëmbinjve të vegjël të hapësirës bie çdo vit mbi planetin tonë pasi krijohet prej mbetjeve të lëna pas nga kometa Swift Tuttle.

Sipas shkencëtarëve, rënia e meteorëve të vegjël ka nisur qe nga 17 korriku dhe do të vazhdojë deri më 24 gusht.

Gjithsesi, astronomët thonë se netët më të mira për të shikuar ‘spektaklin’ janë ne datat 12-13 gusht.

Pra sonte mund te keni mundësinë qe të shihni me sytë tuaj ‘yjet’ kur shkëputen nga qielli.

Ndryshe nga shumë evente të tjera të qiellit, shiu i meteorëve nuk ka nevojë për pajisje speciale për t’u parë, mjafton të ktheni sytë nga qielli dhe te vëzhgoni.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 15/12/2019 - 23:30

Kjo javë do të sjellë temperatura të pazakonta për stinën në të cilën ndodhemi.

Postuar: 15/12/2019 - 23:07

Një 17-vjeçar është denoncuar nga familjarët i zhdukur prej 8 ditësh.

Postuar: 15/12/2019 - 22:49

Kundërshtimet e fuqishme të gazetarëve shqiptarë dhe organizatave të shumta ndërkombëtare që mbro

Postuar: 15/12/2019 - 22:41

Klajdi Qato, i riu që i shpëtoi tërmetit edhe pse qëndroi 20 orë nën rrënoja, ka falënderuar sot

Postuar: 15/12/2019 - 21:14

Olsi Hajdari, 27-vjeçari nga fshati Xhyrë i Librazhdit që mbërriti në koma në spital, ndërsa bash

Postuar: 15/12/2019 - 20:31

‘Ilyrian Guard”, shoqëria shtetërore e policisë, e krijuar në prill të këtij viti pri

Postuar: 15/12/2019 - 20:14

Janë ende të freskëta dekoret e dasmës së Olsit dhe Rezartës, por fatkeqësisht martesa e tyre, që