BREAKING NEWS

“Gerti Shehu agjenti i policisë”/ Sulmi ndaj Berishës, reagon Met Rrumbullaku

“Gerti Shehu agjenti i policisë”/ Sulmi ndaj Berishës,
x
BREAKING NEWS

VIDEO/ Shpërthimet në veri të Kosovës, publikohen pamjet e objektit të shkatërruar, dyshohet se...

VIDEO/ Shpërthimet në veri të Kosovës, publikohen pamjet e
x
BREAKING NEWS

Kryeministri i Spanjës bojkoton Samitin e BE në Tiranë, zbardhet shkaku kryesorë, dyshohet se biznesmeni i njohur...

Kryeministri i Spanjës bojkoton Samitin e BE në Tiranë, zbardhet
x
BREAKING NEWS

"Hajde ta vallëzojmë vallen e Rugovës"/ Borrell filmon performancën, ja veprimi që bën Vuçiç (FOTO)

"Hajde ta vallëzojmë vallen e Rugovës"/ Borrell filmon
x
BREAKING NEWS

Kur do të anëtarësohet Shqipëria në BE? Michel jep shpresë: Nuk duhet pritur fundi

Kur do të anëtarësohet Shqipëria në BE? Michel jep
x
BREAKING NEWS

Dhuna ndaj Berishës, vjen reagimi i menjëhershëm i OSBE: Të shmangen spekulimet dhe...

Dhuna ndaj Berishës, vjen reagimi i menjëhershëm i OSBE: Të
x
BREAKING NEWS

“85 mln euro mbështetje buxhetore”/ Von der Leyen jep lajmin e mirë për Shqipërinë

“85 mln euro mbështetje buxhetore”/ Von der Leyen jep lajmin e
x
BREAKING NEWS

Pse u zgjodh Tirana për Samitin? Presidenti i KE zbulon arsyen

Pse u zgjodh Tirana për Samitin? Presidenti i KE zbulon arsyen
x

Aktualitet

Takimi me ambasadorët, reagon ministrja Delina Ibrahimaj

Takimi me ambasadorët, reagon ministrja Delina Ibrahimaj

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj thotë se takimi i sotëm me ambasadorët, ishte në vijim të takimeve të mëparshme, për përmirësimin e projektligjit të amnistisë fiskale.

Në një intervistë për “Euronews Albania”, Ibrahimaj deklaroi se do të vijojnë konsultimet në lidhje me këtë projektligj, në mënyrë që t’i shërbejë qëllimit, pra legalizimit të parave të atyre individëve, të cilët kanë punuar në informalitet.

“Jemi në një proces të përmirësimit të legjislacionit, janë stafe teknike të cilat kanë pasur marrëdhënie të ngushta me të gjithë partnerët tanë dhe jo vetëm, me ekspertë të fushës, me qëllim që të arrijmë në një draft sa më të mirë, i cili i shërben qëllimit, që ky ligj të mos legalizojë para që janë me prejardhje nga aktivitetet kriminale dhe t’i shërbejë qytetarëve që kanë punuar në informalitet.

Do të vijojmë konsultimet, nuk kemi një datë për përfundimin e ligjit, pasi synimi ynë nuk është data, por që procesi të kryhet sa më mirë dhe sa më saktë dhe të arrijmë në një draft përfundimtar që t’i shërbejë qëllimit të përgjithshëm’, theksoi ministrja.

Kryeministri Edi Rama ftoi në një takim mëngjesin e sotëm ambasadorët e akredituar në vendin tonë, ku do të diskutonte për amnistinë fiskale, por në momentin e fundit vendosi që të mos jetë i pranishëm.

Në takimin informal, të zhvilluar tek “Vila 30” në kryeqytet, morën pjesë ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj, ministrja e Punëve të Jashtme, Olta Xhaçka dhe kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla.

Takimi nisi në orën 09:00 dhe zgjati për rreth 60 minuta, ku të pranishëm ishin edhe ambasadorët e BE, SHBA dhe Britanisë së Madhe.