BREAKING NEWS

"Karakatina e shembur pak kohë më parë në kryeqytet", Rama nxjerr pamjet, tjetër mesazh të fortë pas prishjes së Teatrit

"Karakatina e shembur pak kohë më parë në
x

Aktualitet

Taulant Muka jep alarmin për Shqipërinë: Kjo do na kushtojë shumë

Taulant Muka jep alarmin për Shqipërinë: Kjo do na kushtojë

Epidemiologu Taulant Muka ka reaguar ashpër ndaj vendime të fundit të Ministrisë së Shëndetësisë.

Ai shprehet se sot jemi po në të njëjtën situatë pasi asnjë gjë nuk ka ndryshuar. Sipas ti paditura do të na kushtojë shumë.

“Me kujtohet se kur filloi pandemia Covid, ju shkruajta tre anetareve te komitetit teknik per ti informuar mbi rendesine e problemit dhe se temepratura e larte nuk do ndikonte shume ne perhapjen e infeksionit. Ne ate moment nuk kishin filluar asnje pergatitje afatgjate, ishin te mendimit se me fillimin e Majit kur dhe temperaturat do rriteshin, Covid do ishte nje kujtim i se kaluares per vendin tone.
Sot, jemi po ne te njejen situate. Pasi shpallen nje fitore si e Pirros, mbyllen spitalin Covid 2, nuk perfunduan spitalin e ri Covid qe promovuan, nuk permiresuan sistemin e surveillance, nuk rriten kapacitet laboratorike dhe spitalore, perfshire dhe rritjen ne staf mjekesor, spitalet rajonale jane totalisht te papergatitura, "agjentet" anti-covid nuk ekzistojne etj etj. Padituria eshte kosto e madhe per nje vend!”, shkruan Muka.

Më të lexuarat