BREAKING NEWS

“Vangjush Dako ishte lidhje direkte e Ramës”/ Artan Hoxha zbardh detaje të reja nga arrestimi i ish-kryebashkiakut të Durrësit: Janë bërë tentativa që...

“Vangjush Dako ishte lidhje direkte e Ramës”/ Artan Hoxha
x
BREAKING NEWS

“Fletë-arresti për Dakon u pre të premten”, Artan Hoxha zbulon detaje të reja: Ja pse nuk u zbatua menjëherë urdhri i SPAK

“Fletë-arresti për Dakon u pre të premten”, Artan
x
BREAKING NEWS

Plagosi bashkëshorten në Korçë, vetëdorëzohet autori

Plagosi bashkëshorten në Korçë, vetëdorëzohet
x
BREAKING NEWS

Kryeministri Rama takim me ambasadoren Yuri Kim pas arrestimi i Dakos nga SPAK (Detajet)

Kryeministri Rama takim me ambasadoren Yuri Kim pas arrestimi i Dakos nga SPAK
x
BREAKING NEWS

“Është i gatshëm të ballafaqohet me drejtësinë”/ Avokati zbulon ku ndodhej Vangjush Dako në momentin që doli urdhër-arresti

“Është i gatshëm të ballafaqohet me
x
BREAKING NEWS

Arrestimi i Vangjush Dakos, analisti i njohur zbulon skenarin: Një situatë e tillë i intereson kryeministrit apo po detyrohet...

Arrestimi i Vangjush Dakos, analisti i njohur zbulon skenarin: Një
x
BREAKING NEWS

“SPAK nën trysnin e ndërkombëtarëve”/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon avokati i tij: Ja për çfarë akuzohet

“SPAK nën trysnin e ndërkombëtarëve”/ Arrestimi
x
BREAKING NEWS

Avokati Hazizaj zbardh detaje nga arrestimi i Vangjush Dakos me urdhër të SPAK: Masa e sigurimit me burg nuk është e duhura, ja çfarë rrezikon ish-kryebashkiaku

Avokati Hazizaj zbardh detaje nga arrestimi i Vangjush Dakos me urdhër
x

Aktualitet

Të shtëna me armë zjarri dhe gaz lotsjellës në Veri, reagon për herë të parë qeveria e Kosovës

Të shtëna me armë zjarri dhe gaz lotsjellës në Veri,

Zëvendëskryeministri i parë i Qeverisë së Kosovës, Besnik Bislimi ka deklaruar se kryetarët e komunave të Leposaviqit, Zubin Potokut dhe Zveçanit, të banuara me shumicë serbe, “e kan? obligim ligjor t? fillojn? pun?n menj?her?.

Në një postim në Facebook, ai ka theksuar se institucionet publike kan? obligim që “t? sigurojn? kushtet q? t? njëjtit t? ushtrojn? detyrat dhe p?rgjegj?sit? e tyre”.

“Kryetar?t e komunave t? Leposaviqit, Zubin Potokut dhe Zveçanit, q? u betuan dje, e kan? obligim ligjor t? fillojn? pun?n menj?her?. Institucionet publike e kan? obligim t? sigurojn? kushtet q? t? njejt?t t? ushtrojn? detyrat dhe p?rgjegj?sit? e tyre.

Si kryetar? t? komunave, ata mund t? ushtrojn? p?rgjegj?sit? e tyre vet?m nga nd?rtesat e komun?s. T? ardhur me vot?, mund edhe t? rr?zohen me vot?. T? p?rzgjedhurit e qytetar?ve si rregull rrall?her? g?zojn? mb?shtetjen e secilit qytetar. Por kjo nuk n?nkupton q? qytetar?t e pak?naqur mund t? bllokojn? shkuarjen e t? p?rzgjedhurve n? vendet e tyre t? pun?s.

Nj? praktik? e till? do t? çonte shum? leht? n? situata absurde ku asnj? kryetar, n? asnj? komun? nuk do t? mund t? ushtronte detyrat e marra.

Kryetar?t e porsaem?ruar i uroj p?r p?rgjegj?sit? e reja dhe ua rikujtoj q? jan? aty p?r t? promovuar interesat e secilit qytetar pa dallim t? bindjeve politike, p?rkat?sis? etnike, statusit social, mosh?s apo gjinis?.

Qytetar?t i ftoj q? t’u japin koh? t? sapozgjedhurve t? tregojn? se n? ç’mas? i q?ndrojn? mbrapa premtimeve t? b?ra dhe principeve t? nj? qeverisjeje t? drejt?, efikase, transparente, e n? sh?rbim t? qytetarit.

Mekanizmat e siguris? i ftoj q? t? b?jn? maksimumin p?r t? garantuar sigurin? e qytetar?ve dhe nj? ambient t? qet? p?r t? gjith?”, shkruan Bislimi.

Më të lexuarat