BREAKING NEWS

Llallën e pret burgu, Spartak Ngjela: Mendonte se do fitonte luftën me Amerikën, ishte aq mendjelehtë. Shpëton vetëm nëse ikën në...

Llallën e pret burgu, Spartak Ngjela: Mendonte se do fitonte luftën me
x
BREAKING NEWS

SPAK lëshon urdhër arrestin për Adriatik Llallën, Policia bën lëvizjen e menjëhershme

SPAK lëshon urdhër arrestin për Adriatik Llallën, Policia
x
BREAKING NEWS

Fundoset Adriatik Llalla, REAGON për herë të parë ambasadorja Yuri Kim, paralajmëron aksion kundër zyrtarëve të korruptuar: Askush nuk është mbi ligjin!

Fundoset Adriatik Llalla, REAGON për herë të parë
x
BREAKING NEWS

Adriatik Llalla dënohet me burg, Frrok Çupi bën deklaratën e fortë dhe paralajmëron zhvillime: Drejtësia e re po vepron! E gjithë armata e punonjësve të drejtësisë ishte e lidhur me...

Adriatik Llalla dënohet me burg, Frrok Çupi bën
x
BREAKING NEWS

“Me kë do të fillojë SPAK-u?”/ Spartak Ngjela tregon kush e ka radhën pas Sali Berishës dhe paralajmëron ‘TËRMET’ në skenën politike shqiptare: Ky politikan është një model skizofrenik. Rama mund të detyrohet të...

“Me kë do të fillojë SPAK-u?”/ Spartak Ngjela tregon
x
BREAKING NEWS

Përfundon mbledhja e Këshillit të Ministrave, Ahmetaj zbulon vendimet marra

Përfundon mbledhja e Këshillit të Ministrave, Ahmetaj zbulon
x
BREAKING NEWS

“Adriatik Llalla, kurbani i parë i reformës në drejtësi”, Klodiana Lala zbulon informacione për vendndodhjen e ish-kryeprokurorit: Më kanë ardhur foto! Avokati paraqiti akt ekspertimin, vuan nga një sëmundje e…

“Adriatik Llalla, kurbani i parë i reformës në
x
BREAKING NEWS

Jepet vendimi përfundimtar, GJKKO dënon me burg Adriatik Llallën, ja çfarë ndodh nëse nuk paraqitet ish kryeprokurori pasi ka një javë që është larguar jashtë vendit

Jepet vendimi përfundimtar, GJKKO dënon me burg Adriatik Llallën,
x

Aktualitet

Temperatura ekstremisht të larta/ Publikohet harta e rrymave ajrore afrikane, preket edhe Shqipëria, kemi hyrë në ditët e 'ferrit'

Temperatura ekstremisht të larta/ Publikohet harta e rrymave ajrore

Masat e ngrohta të rrymave ajrore që po përhapen nga Afrika në Mesdheun Qendror e Lindor por edhe ne Europën Veriore,  do të rezultojnë në mbizotërimin e temperaturave shumë të larta të paktën deri të Dielën, 27 qershor.

Ndërkohë mediat greke kanë publikuar edhe hartën e të nxehtit afrikan që është përhapur nëpër Evropë. E prekur nga këto rryma të nxehta është edhe Shqipëria, ndërsa shtrihen deri në vendet Skandinave por edhe në Rusi.

Në disa vende, kushtet e nxehtësisë do të mbizotërojnë, ndërsa, për shkak të erërave të dobëta, temperaturat do të shkojnë tepër të larta.

Sipas të dhënave të parashikimit të Observatorit Kombëtar të temperaturat maksimale pritet të arrijnë 38-39 gradë, ndërsa lokalisht mund të arrijë mbi 40 gradë Celsius.

Përveç temperaturave shumë të larta, stuhi dhe breshër lokal nuk do të mungojnë pasditeve.

Theksohet se, për shkak të temperaturave të larta të pritshme, duhet të respektohen masat e nevojshme paraprake, veçanërisht nga ata që kanë probleme shëndetësore, të tilla si pirja e sasive adekuate të ujit, shmangia e alkoolit, vaktet e rënda dhe ushtrimet e forta, mbajtja e qetësisë, dushe e rregullta dhe komunikimi i shpeshtë me të moshuarit që jetojnë vetëm.

Temperatura ekstremisht të larta/ Publikohet harta e rrymave ajrore