BREAKING NEWS

Foto/ RENEA aksion në Elbasan, në kërkim të Fejzullah e Florenc Çapjas

Foto/ RENEA aksion në Elbasan, në kërkim të Fejzullah e
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela bën parashikimin e bujshëm: Dobësimi integral i Serbisë do të sjellë shpërbërjen e saj, kjo është koha e madhe e Shqipërisë, prisni dhe shikoni...

Spartak Ngjela bën parashikimin e bujshëm: Dobësimi integral i
x
BREAKING NEWS

Tentoi të kalonte kufirin me automjetin e vjedhur të ministrit, policia jep detajet

Tentoi të kalonte kufirin me automjetin e vjedhur të ministrit,
x
BREAKING NEWS

Bordi i transparencës ndryshon çmimet e karburantit në vend, ja sa do të shiten

Bordi i transparencës ndryshon çmimet e karburantit në vend, ja
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

Vdes 33-vjeçari në Sarandë, dyshimet e para

Vdes  33-vjeçari në Sarandë, dyshimet e para
x
BREAKING NEWS

Hajduti i grabit makinën ministrit shqiptar, si tentoi të arratisej nga pika kufitare e Morinës

Hajduti i grabit makinën ministrit shqiptar, si tentoi të arratisej
x
BREAKING NEWS

Rikthehen temperaturat e larta në Shqipëri, ja sa mund të zgjasë

Rikthehen temperaturat e larta në Shqipëri, ja sa mund të
x

Aktualitet

Temperaturat kapin shifrat ekstreme, ekspertët të shqetësuar: Ky është një problem shumë i madh, ja nga çfarë rrezikohemi

Temperaturat kapin shifrat ekstreme, ekspertët të shqetësuar: Ky

Temperaturat në rritje po dëmtojnë ato që konsideroheshin prej kohësh si shtresa të fjetura, pothuajse të fosilizuara akulli, duke i bërë më të paqëndrueshme dhe të rrezikshme akullnajat në Alpet e Europës.

Problemi i madh që vërejnë ekspertët është se këto masive akulli po shkrijnë jo vetëm në pjesën e sipërme, por edhe në brendësi, dhe kjo e bën thuajse të pamundur parashikimin e saktë të shembjes së tyre. Shembja e një akullnaje alpine të dielën në Itali shkaktoi vdekjen e të paktën shtatë personave, duke e tërhequr në mënyrën më tragjike vëmendjen tek ky fenomen.

Italia po përballet me një fillim-vere përvëlues, pasojat e të cilit po shihen tek thatësira e përkeqësuar në luginën pjellore të lumit PO, e së fundi shembja e akullnajës në in Marmolada. “E njoh shumë mirë atë akullnajë. Vërtet u befasova. Para këtij incidenti, nuk do të kisha menduar se ajo ishte e rrezikshme. Ajo ndikohet shumë nga shkrirja dhe tkurrja e akullit për shkak të nivelit të lartësisë në të cilën ndodhet dhe konsiderohej si një akullnajë tipike, që po pësonte tkurrje dhe që mund të zhdukej në vitet e ardhshme. Pra, ishte vërtet e papritur të shihje një shembje të tillë të akullnajës, e ndikuar kaq shumë nga ndryshimet klimatike“, tha Giovanni Baccolo, studiues i akullnajave në Universitetin e Milanos, i cituar nga Reuters.

Temperatura, që normalisht është nën zero në malin Marmolada, të shtunën arriti në dhjetë gradë Celsius, ç’ka ndikoi që një sasi e madhe akulli të shembej pranë Punta Rocca, në rrugën që zakonisht përdoret nga alpinistët për të arritur majën e malit. Baccolo paralajmëroi alpinistët e guximshëm, që shkojnë në male për t’i shpëtuar vapës së verës, të jenë të kujdesshëm, sepse temperaturat e larta po dobësojnë strukturën e akullnajave.

Më të lexuarat