BREAKING NEWS

Publikohen emrat, ja kush janë ish-zyrtarët e Bashkisë Durrës të arrestuar nga SPAK

Publikohen emrat, ja kush janë ish-zyrtarët e Bashkisë
x
BREAKING NEWS

Operacioni i SPAK në Durrës, ja ku gjendej Vangjush Dako kur u lëshua urdhër-arresti

Operacioni i SPAK në Durrës, ja ku gjendej Vangjush Dako kur u
x
BREAKING NEWS

Pas arrestimit të Vangjush Dakos, reagon për herë të parë kryeministri Rama

Pas arrestimit të Vangjush Dakos, reagon për herë të
x
BREAKING NEWS

Urdhër arresti nga SPAK për ish kryebashkiakun e Durrësit, Vangjush Dako vetëdorëzohet në Drejtorinë e Policisë së Tiranës

Urdhër arresti nga SPAK për ish kryebashkiakun e Durrësit,
x
BREAKING NEWS

Urdhër-arresti nga SPAK për Vangjush Dakon, gazetarja zbulon si paraqitet situata pranë banesës së tij

Urdhër-arresti nga SPAK për Vangjush Dakon, gazetarja zbulon si
x
BREAKING NEWS

Pas rinumërimit të votave në Belsh, KAS del me njoftimin e fundit

Pas rinumërimit të votave në Belsh, KAS del me njoftimin e fundit
x
BREAKING NEWS

SPAK urdhëroi arrestimin e Vangjush Dakos, gazetarja Klodiana Lala zbardh detaje të reja: Gjithçka nisi nga një pallat i dëmtuar nga tërmeti, hetimi përfshiu edhe...

SPAK urdhëroi arrestimin e Vangjush Dakos, gazetarja Klodiana Lala zbardh
x
BREAKING NEWS

Mbledhja e Kryesisë së PD, vjen menjëherë reagimi i Roland Bejkos

Mbledhja e Kryesisë së PD, vjen menjëherë reagimi i Roland
x

Aktualitet

Tensionet, gjeopolitikani i njohur plas deklaratën 'bombë' dhe apelon perëndimin: Ngjarje e paralajmëruar, diplomacia të jetë e kujdeshme me Vuçiçin

Tensionet, gjeopolitikani i njohur plas deklaratën 'bombë'

Drejtori i Institutit Shqiptar për Gjeopolitikë, Sadri Ramabaja shprehet se tensionet e kësaj të premteje në veri të Kosovës ishin një ngjarje e paralajmëruar.

Duke vijuar më tej me logjikën e tij, Ramabaja tha se ambasadori amerikan në Kosovë, Jeffrey M. Hovenier është nxituar me deklaratën e tij në lidhje me këtë çështje.

Ishte ngjarje e paralajmëruar. Para disa ditësh krerët e Listës Serbe, detashmentit  të dhunës që ka instaluar Beogradi në Kosovë paralajmëruan për 1 qershorin, por vepruan më herët. Ky është veprim i radhës i luftës hibride që ushtron Beogradi kundër Kosovës dhe integritetit të saj.
Kam përshtypjen se KFOR nuk do të ketë nevojë të ndërhyjë se policia e Kosovës brenda 3-4 orësh ka kryer detyrën e saj në mënyrë profesionale. Kanë shmangur çdo lloj dhune të mundshme siç propagandonte Beogradi. Nga qytetarët nuk ka pasur të lënduar, nga policia ishin 5 policë. Nuk kanë informacione nëse janë rëndë. E kanë menaxhuar situatës. Derisa policia do të jetë në gjendje ta kryejë detyrën nuk ka nevojë për ndërhyrje të KFOR..
Ambasadori amerikan është nxituar me deklaratën e tij. Shumëkush ka kujtuar këtë deklaratë si qortim ndaj ndërhyrjes së policisë atje duke e krahasuar me një deklaratë jo të pëlqyeshme të dërguarit të SHBA në Ballkan në 1998 që pati cilësuar UÇK si forcë terroriste dhe pas asaj ndodhi maskara e Prekazit. Një pjesë e diplomatëve amerikanë të kenë kujdes që të mos rrëshqasin në terrenin e lajthitshëm të propagandës së Beogradit. Në krye të Serbisë është pinjolli i Millosheviçit.
Vuçiç po pretendon që situatën e tensionuar në Beograd ta mbartë në Bosnjë dhe Kosovë.
Diplomacia perëndimore e ka përkëdhelur së tepërmi Vuçiçin. Brenda 1 viti e ka përdorur 7200 herë fjalën luftë në raport me Kosovën dhe disa herë ka urdhëruar ushtrisë t’i afrohet kufijve. Dhe në dhjetor ishin në prag të një luftë. Këto urdhra ai i merr nga Putin. I bëj thirrje diplomacisë perëndimore që të ketë kujdes si sillet me Vuçiçin.
Reagimi i Ramës është sikur do ishte reagimi i një kryeministri të Burkina Fasos dhe Tajlandës, ishte për keqardhje.
Kjo varet nga reflektimi i diplomacisë amerikane. E shohë mundësinë të eci drejt një paqëtimi gradual dhe reflektimi të qytetareve serbë në veri. Në mbështetje të bandave nuk pati qytetarë serbë. Qytetarët e veriut e kanë të qartë dhe po e pohojnë se e shohin përgjegjëse për situatën e krijuar Vuçiçin.