BREAKING NEWS

Kreu i Shtetit, Bajram Begaj takim ‘kokë më kokë’ me presidentin amerikan Joe Biden në SHBA, çfarë u diskutua

Kreu i Shtetit, Bajram Begaj takim ‘kokë më kokë’ me
x
BREAKING NEWS

Amerikanët e përzunë me “shkelma” nga politika, Lindita Nikolla e fut Sali Berishën nga dritarja nëpërmjet karremit Bardhi, kryetarja e Kuvendit “kamikaze” anti-SHBA e “Trekëndëshit të Bermudës” dhe ortakërisë së Zenit

Amerikanët e përzunë me “shkelma” nga politika,
x
BREAKING NEWS

SPAK në oborrin e “non gratës”, ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes “Berisha”, në skaner pasuritë e fëmijëve, dhëndri,  aferat “Partizani”, “CEZ-DIA” dhe “Gërdeci”, zbardhen kabllogramet amerikane

SPAK në oborrin e “non gratës”, ja si SHBA i ka qepur
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela paralajmëron lajme “bombastike”: Ja pse Sali Berisha po sulmon prokuroren ‘e hekurt’ Enkeleda Millonai që po i heton dhëndrin për pastrim parash dhe skema që po ndjek Ilir Meta për të shpëtuar nga prangat e SPAK

Spartak Ngjela paralajmëron lajme “bombastike”: Ja pse Sali
x
BREAKING NEWS

Ja të gjitha dhuratat e kryeministrit Rama për oligarkun Samir Manen, si e vendosi të gjithë shtetin në shërbim të bizneseve të tij, nga falja e tokave private dhe shtetërore, tenderët,  te pista e helikopterit dhe hangar për avion privat

Ja të gjitha dhuratat e kryeministrit Rama për oligarkun Samir Manen,
x
BREAKING NEWS

Kongresi amerikan thellon hetimet për aferën “Rama-McGonigal”, ja si skandali mund të shkaktojë tërmet në Tiranë dhe Uashington, Robert Papa zbardh të rejat e fundit

Kongresi amerikan thellon hetimet për aferën
x
BREAKING NEWS

Përplasjet për kreun e grupit PD, Ambasada Amerikane ia bën të qartë Berishës: Nuk ndryshojmë qëndrim për “non-gratat”, nxisim aktorët të shqyrtojnë me kujdes angazhimet në parti

Përplasjet për kreun e grupit PD, Ambasada Amerikane ia bën
x
BREAKING NEWS

Miratohet rritja e pensioneve, 767 mijë persona përfitojnë indeksim me 8.6 për qind nga 1 tetori, Ministria e Financave dhe Instituti i Sigurimeve Shoqërore zbardhin detajet

Miratohet rritja e pensioneve, 767 mijë persona përfitojnë
x

Aktualitet

Tensionet në kufi, gazetari i njohur del me thirrjen urgjente: Koha që diplomacia ndërkombëtare të njoh Kosovën

Tensionet në kufi, gazetari i njohur del me thirrjen urgjente: Koha që

Kreu i Unionit të Gazetarëve, Aleksandër Çipa gjatë një interviste televizive komentoi situatën në veri të Kosovës dhe hapat e ndërmarra nga BE dhe SHBA për normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë.

Sipas Çipës, tensionet e krijuara nga serbët në katër komunat në veri të Kosovës, po përdoren nga presidenti serb Aleksander Vuçiç për interesat e tij.

“Vuçiç, qëllimisht u investua për një miting antimiting ndaj një proteste që vazhdon nga strukturat opozitare dhe qytetarët e Serbisë. Por, do ta shfrytëzojë situatën e Kosovës edhe në këtë kontekst”.

Kreu i Unionit të Gazetarëve thotë më tej se situata po shfrytëzohet edhe nga Rusia, që është krah Serbisë.

“Ndërkohë, është edhe konteksti tjetër, i interesit që ka Rusia. Jo më kot, Rusia dhe Kina u artikuluan sërish për fajësimin e Kosovës në përballjen me Serbinë. Por, mendoj që diplomacia jo vetëm në nivel ndërinstitucional ndërmjet Shqipërisë dhe Kosovës, por edhe në pjesët e tjera institucionale të rajonit, është momenti të nisim një cikël të ri të negocimit për lobim për lëvizjen e njohjeve, sepse nëse ndër pesë vendet e BE-së që nuk e njohin Kosovën, një ose dy mund të bëjnë një lëvizje.

Kjo do të ndikonte jashtëzakonisht shumë. Do të ndalte mundësimin e kapitujve të tjerë të ngjashëm në atë që përmendi ambasadori. Mendoj që do të ishte një goditje diplomatike për presidentin Vuçiç dhe për heqjen dorë nga mundësia e tensionit dhe vatrës së nxehtë, në raportet midis Kosovës dhe Serbisë”.

Europiane nuk duhet të favorizojë më Serbinë, shprehet Çipa, por duhet të ndërmarrë hapa konkretë.

“Evidentimi i dështimit të dialogut, negocimit për çështje sikurse ishte Asocacioni, duket sikur krijon një ngërç të ri, krijojnë dilema të reja në pikëpamje të perspektivës. Mendoj se diplomacia europiane duhet të kalojë nga politika e marrjes me të mirë të Serbisë në hapa konkrete”.