BREAKING NEWS

Fillon sëpata e SPAK mbi familjarët e Berishës, Shkëlzeni thirret si dëshmitar për “Gërdecin”, ja faksimilet që e fundosin, zbardhen provat që tregojnë djalin e “non gratës” si pronar në hije të biznesit të vdekjes, si i vendosi ministrat nën urdhrat e...

Fillon sëpata e SPAK mbi familjarët e Berishës, Shkëlzeni
x
BREAKING NEWS

Deklarata e SHBA për “non-gratën” dhe kërcitja e prangave për familjarët e tij “tërbojnë” Sali Berishën, kreu i “Foltores” akuza, kërcënime dhe sulme ndaj SPAK

Deklarata e SHBA për “non-gratën” dhe kërcitja e
x
BREAKING NEWS

Fillon “hemorragjia” te grupi i dezertorëve të PD, Dash Sula, Lefter Gështenja dhe “rapsodi” Gjekmarkaj distancohen nga Sali Berisha pas ultimatumit amerikan

Fillon “hemorragjia” te grupi i dezertorëve të PD, Dash
x
BREAKING NEWS

Plas sherri në çetën anti-amerikane, Berisha i pret shpresat Bardhit për Sekretar të Përgjithshëm, deklaron se Noka është numri 2, “Foltorja” presion Gjykatës së Lartë për vulën para se të krijojë parti të re

Plas sherri në çetën anti-amerikane, Berisha i pret shpresat
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi në SHBA midis Yuri Kim dhe Edi Ramës, pse kryeministri shqiptar censuroi takimin me ish-ambasadoren amerikane?

Çfarë ndodhi në SHBA midis Yuri Kim dhe Edi Ramës, pse
x
BREAKING NEWS

Rëndohen pozitat e Edi Ramës në SHBA, McGonigal pranon akuzën e ryshfetit 225 mijë USD për lobimin e kryeministrit shqiptar, ish-agjenti i FBI rrezikon 5 vite burg për dosjen shqiptare

Rëndohen pozitat e Edi Ramës në SHBA, McGonigal pranon
x
BREAKING NEWS

Pagat 900 euro në shtet, zbardhet kalendari i rritjes së rrogave në sektorin publik, ja kur do ta përfitojnë shtesat mësuesit, policët, ushtarakët, mjekët dhe infermierët

Pagat 900 euro në shtet, zbardhet kalendari i rritjes së rrogave
x
BREAKING NEWS

McGonigal pranoi akuzat për lobim kundër PD-së, Basha del me reagimin e fortë: Sali...

McGonigal pranoi akuzat për lobim kundër PD-së, Basha del me
x

Aktualitet

Tensionet në Veri, historiani tregon lëvizjen e fundit që duhet të bëjë Kurti

Tensionet në Veri, historiani tregon lëvizjen e fundit që duhet

Historiani Neritan Ceka i ftuar në “Now me Erla Mëhillin”, tha se Kurti ka ndërmarrë veprime autoritare, ndërkohë që Kosova është një shtet që e fitoi pavarësinë e saj nga SHBA, për këtë arsye ai tha se  do duhej që Kurti të dilte në zgjedhje të parakohëshme.

Megjithatë Ceka shtoi se në rast se Kurti del në zgjedhje të parakohshme do duhej që të merrnin pjesë edhe partitë serbe në Kosovë, pra fillimisht duhet të arrihet një marrëveshje për këtë. Në rast se kjo  nuk ndodh atëherë sipas Cekës mbetet vetëm ndërhyrja e ndërkombëtarëve.

Veprimet e Kurtit kanë qenë autoritare. Kosova është pjesë jo e ngjarjeve politike që zhvillohen në Kosovë, por pjesë e ngjarjeve politike që ndodhin në gjithë Europën. Kurti duhet të ishte më i lidhur dhe më i bindur ndaj ndërkombëtarëve. Ai është kryeministër, por duhet të kuptojë që është edhe guvernator i fuqive që e krijuan.

Albin Kurti duhet të bëjë rolin e tij, ai duhet të shkojë të zbatojë planin amerikan dhe e dyta duhet të shkojë patjetër në zgjedhje të parakohshme. Por duhet të ketë një marrëveshje, që partitë serbe të Kosovës të marrin pjesë në zgjedhje. Duhet të ketë një marrëveshje.

Më të lexuarat