BREAKING NEWS

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve, më pas doli urdhëri për.."/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Mbrojtjes

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve,
x
BREAKING NEWS

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e ish-ushtarakut

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet
x
BREAKING NEWS

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit vëllezërit Haklaj pas konfliktit me Berishën, kush janë 15 zyrtarët që rrezikojnë burgun, ja provat që po heton SPAK

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit
x
BREAKING NEWS

Zylfie Haklaj flet për gazetën “SOT” dhe paralajmëron fundosjen e Sali Berishës në SPAK për dosjen e vrasjeve në Tropojë: Është bërë si një qen i tërbuar që po përpiqet të hajë çdo person që i del përpara

Zylfie Haklaj flet për gazetën “SOT” dhe paralajmëron
x
BREAKING NEWS

Skandali, ja si Rama ndihmoi Bolinon për të grabitur pronat tek ish-Kompleksi “Partizani” me të njëjtën skemë që ndoqi me Jamarbër Malltezin, zbardhen akuzat dhe dokumentet

Skandali, ja si Rama ndihmoi Bolinon për të grabitur pronat tek
x
BREAKING NEWS

Në përgjimet e “SKY ECC” dalin gazetarë të njohur që bashkëpunojnë me krimin dhe politikanë që kanë porositur vrasje, gati të fundoset një ministër, ja prapaskenat e bujshme, flet Anduena Llabani

Në përgjimet e “SKY ECC” dalin gazetarë të
x
BREAKING NEWS

Provokon doktori i Bllokut Sali Berisha dhe sulmon ashpër LANÇ: Dita e Çlirimit dita më e zezë për shqiptarët, nuk ranë 28 mijë dëshmorë dhe pati vëllavrasje, janë shpikur beteja dhe janë trilluar histori mbi partizanët

Provokon doktori i Bllokut Sali Berisha dhe sulmon ashpër LANÇ: Dita
x
BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa: Ja pse Sali Berisha nuk e pranon 29 Nëntorin si ditën e Çlirimit, është rreshtuar krah ballistëve dhe nazifashistëve, faktet rrëzojnë pretendimet e tij

Muharrem Xhafa: Ja pse Sali Berisha nuk e pranon 29 Nëntorin si ditën
x

Aktualitet

Tensionet në Veri të Kosovës/ Sandër Lleshaj shpërthen në kritika të ashpra ndaj KFOR-it: Duhet të kishte bërë një kontroll më të mirë të territorit

Tensionet në Veri të Kosovës/ Sandër Lleshaj shpërthen

Ish-gjenerali Sandër Lleshaj ka analizuar në emisionin Review, situatën në veri të Kosovës.

Lleshaj nuk i kurseu kritikat për KFOR-in kur tha se misioni i NATO-s duhet të bënte një kontroll më të mirë të territorit.

Sipas tij KFOR ka përgjegjësi në krijimin e një zone gri në Veri, ku nuk zbatohet ligji dhe është vatër për krimin dhe kontrabandën dhe futjen e armatimeve.

“Kosova ka të drejtë në atë që kërkon por në marrëdhëniet ndërkombëtare duhet dhe fuqi për të realizuar të drejtën. Nëse nuk i ke të dyja nuk mjafton. Kosova ka humbur kohë shumë. Sepse Kosova nuk ka arritur ta vendosë kontrollin mbi territorin e saj kur u çlirua. I ngeli një pjesë e territorit jashtë kontrollit. Normalisht në përkufizimin e shtetit një ndër tre elementët është kontrolli i territorit. Ka 23 vjet që nuk e ka ushtruar de fakto kontrollin në atë pjesë të territorit. Kërkon të kompensojë një kohë të humbur me gjithë dëshirën e mirë, por me fuqi të reduktuar, ekonomike ushtarake dhe politike.

Nuk ka siguruar ende një mbështetje të plotë ndërkombëtare për këtë. Nuk duhet të lihet një zonë e zezë aty, strehë e krimit dhe e kontrabandës. Sa më shumë të gërmosh aty aq më shumë do gjesh. Kosova duhet të vendosë kontrollin aty.

KFOR-i e ka fuqinë dhe nuk merr leje dhe nuk pyet askënd. Se ka hyrë me forcë aty dhe ka vendosur një regjim juridik. Por në varësi të gjendjes në terrren, KFOR-i e ka rritur ose zvogëluar prezencën e saj.

KFOR-i meriton një kritikë të fortë për eskalimin e situatës. Duhet të kishte bërë kontroll më të mirë të territorit”, tha Lleshaj.

Më të lexuarat