BREAKING NEWS

“Shmangni lëvizjet gjatë natës”, nisin reshjet e dëborës, policia apel shoferëve

“Shmangni lëvizjet gjatë natës”, nisin reshjet e
x
BREAKING NEWS

Çështja “McGonigal”/ Deputeti i PD-së shpërthen në ironi: Rama përngjan shumë me Lady Gaga! Është një njeri i cirkut, bën gafa sepse…

Çështja “McGonigal”/ Deputeti i PD-së
x
BREAKING NEWS

“Rama është frikacak e burracak...”, deputeti i PD-së: Kryeministri është i papërgjegjshëm për të mbajtur postin

“Rama është frikacak e burracak...”, deputeti i
x
BREAKING NEWS

“Kuvendin e kontrollon Rama”, ish-presidenti: Nuk i vendoset faji vetëm opozitës që janë të përçarë, por edhe...

“Kuvendin e kontrollon Rama”, ish-presidenti: Nuk i vendoset faji
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh në Shqipëri? Ministria e Shëndetësisë del me njoftimin e rëndësishëm për qytetarët

Çfarë po ndodh në Shqipëri? Ministria e
x
BREAKING NEWS

Çështja “McGonigal"/ Bamir Topi del me akuzat ndaj kryeministrit: Rama i sheh institucionet si copa letre

Çështja “McGonigal"/ Bamir Topi del me akuzat ndaj
x
BREAKING NEWS

"U kërkoi 10 milionë euro për t’i hequr nga lista e zezë", Milaim Zeka del me deklaratën befasuese: Faik Ymeri shantazhoi biznesmenët në emër të McGonigal

"U kërkoi 10 milionë euro për t’i hequr nga lista e
x
BREAKING NEWS

Bordi i Transparencës ndryshon çmimin e karburanteve, ja me sa lek do të shiten nafta dhe benzina

Bordi i Transparencës ndryshon çmimin e karburanteve, ja me sa lek
x

Aktualitet

Tensionohet situata në veri të Kosovës, plagoset efektivi i policisë në Mitrovicë

Tensionohet situata në veri të Kosovës, plagoset efektivi i

Prej disa ditësh situata në veri të Kosovës është tensionuar. Në Mitrovicën e Veriut ka pasur të shtëna me armë, shpërthime granatash, por edhe presione ndaj zyrtarëve të KQZ-së. Në orët e vona të së enjtes në lagjen e Boshnjakëve në Mitrovicë është plagosur edhe një efektiv policie, ndërsa mëngjesin e së premtes janë sulmuar edhe dy gazetarë.

Nisur nga kjo situatë, qeveria e Kosovës ka vendosur të dislokojë një numër më të madh trupash policor me qëllim ruajtjen e sigurisë së qytetarëve. Këtë e tha edhe ministri i Brendshëm Xhelal Sveçla, i cili siguroi se rritja e prezencës së trupave të policisë nuk ka për qëllim acarimin e situatës, por qetësimin e saj.

Ndërsa nga ana tjetër, shefi i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviç, ka thënë se “Policia e Kosovës nuk ka të drejtë të shkojë në veri dhe se Serbia “do të shqyrtojë dërgimin e 1000 forcave të saj të sigurisë” në veri.

Përfaqësuesit e serbë dhanë dorëheqje në fillim të nëntorit, në shenjë kundërshtimi ndaj një vendimi të Qeverisë së Kosovës për të riregjistruar makinat me targa ilegale serbe në veri.

Kjo solli edhe caktimin e një date zgjedhjesh nga presidentja Osmani, e cila vendosi 18 dhjetorin si datën më të përshtatshme. Në katër komunat në veri – Mitrovicë e Veriut, Leposaviç, Zveçan dhe Zubin Potok pritet të mbahen zgjedhjet lokale, por Lista Serbe që është partia më e madhe e serbëve në Kosovë, e cila ka mbështetjen e Beogradit zyrtar, kundërshton mbajtjen e tyre.

Duke marrë parasysh situatën e krijuar, ambasadori amerikan në Kosovës, Hovenier, kërkoi shtyrjen e këtyre zgjedhje deri në normalizimin e situatës.