BREAKING NEWS

Tronditet Elbasani/ Thellohet tragjedia në familjen Ulqinaku, Madritit i vranë edhe vëllain në…

Tronditet Elbasani/ Thellohet tragjedia në familjen Ulqinaku, Madritit i
x
BREAKING NEWS

Foto/ Vrau me thikë 41-vjeçarin për një vend parkimi në Sarandë, arrestohet autori, ja ku ishte fshehur

Foto/ Vrau me thikë 41-vjeçarin për një vend parkimi
x
BREAKING NEWS

Publikohet foto/ Ky është Madrid Ulqinaku që u vra nga një 20-vjeçar në Elbasan

Publikohet foto/ Ky është Madrid Ulqinaku që u vra nga një
x
BREAKING NEWS

Vrasja me armë zjarri në Elbasan, policia zbardh detaje të reja

Vrasja me armë zjarri në Elbasan, policia zbardh detaje të reja
x
BREAKING NEWS

Emri/ Atentati me armë zjarri në Elbasan, identifikohet viktima

Emri/ Atentati me armë zjarri në Elbasan, identifikohet viktima
x
BREAKING NEWS

Të shtëna me armë në Elbasan, dyshohet për të vrarë

Të shtëna me armë në Elbasan, dyshohet për të
x
BREAKING NEWS

“Shqiptarët po vidhen çdo ditë”, Meta bën paralajmërimin e fortë, ja çfarë do të ndodhë

“Shqiptarët po vidhen çdo ditë”, Meta bën
x
BREAKING NEWS

Emrat/ Vrasja në Sarandë, zbardhen detaje tronditëse: Kamarieri goditi dy herë me thikë klientin e restorantit për një vend parkimi

Emrat/ Vrasja në Sarandë, zbardhen detaje tronditëse: Kamarieri
x

Aktualitet

Tentuan të vrisnin vjehrrin e pronarit, kush janë dy shqiptarët e arrestuar në Maltë (Foto+Emrat)

Tentuan të vrisnin vjehrrin e pronarit, kush janë dy shqiptarët e

Një person është akuzuar se ka porositur dy shqiptarë për të vrarë babain 62-vjeçar të ish-gruas së tij, teksa ai po shkonte për të vrapuar përgjatë bregut të detit Sliema.

Policia e përshkroi Mattheë Joseph Schembri, 37 vjeç, nga Sliema, si “truri” pas sulmit ndaj Louis Spiteri të enjten në mëngjes.

Schembri dhe dy autorët e dyshuar, shtetasit shqiptarë Xhovano Ndoci, 23 vjeç, i papunë dhe Agostin Marku, 23 vjeç, të cilët jetojnë së bashku në një apartament në Sliema në pronësi të Schembri, u akuzuan në lidhje me sulmin.

Ata i mohuan akuzat kur u paraqitën në gjykatë para gjykatësit Charmaine Galea të premten pasdite dhe u lanë në paraburgim.

Spiteri më parë përshkroi se si dy shqiptarët ishin ulur në një stol kur ata u ngritën dhe e goditën me grusht në fytyrë teksa ai po kalonte me vrap përpara kopshtit George Bonello Dupuis. Ai duhej të trajtohej në spital për plagët e marra.

Viktima Louis Spiteri u desh të trajtohej në spital pas sulmit. 

Tentuan të vrisnin vjehrrin e pronarit, kush janë dy shqiptarët e

I dhunuari Louis Spiteri u desh të trajtohej në spital pas sulmit.

Kur ata u arrestuan – pasi njëri u ndoq nga një shok vrapues dhe u kap  – ata i thanë policisë se ishin të porositur për të kryer sulmin.

Të tre burrat i mohuan akuzat në lidhje me bashkëpunimin për dhunën ndaj Louis Spiter. Ndoci u akuzua gjithashtu për mbajtjen e një objekti të mprehtë  në publik pa leje policie.

Gjykata dëgjoi se dy burrat jetonin në një pronë që u ishte dhënë nga Schembri, drejtor i një kompanie, dhe ndodheshin në Maltë me financa të kufizuara.

Avokati i tyre pretendoi se dyshja kishin ardhur në Maltë për të punuar dhe kishin gjetur dikë që do t’i punësonte në mënyrë të paligjshme.

“Ata përfunduan  si skllevër të tij (Schembri) me shpresën se do të gjenin vaktin e tyre të radhës. Ne duhet të shohim se kush duhej të përfitonte vërtet nga kjo situatë, nëse ishin këta dy burra që sulmuan, dikë që as nuk e njihnin – kishin një foto të tij – ose dikush tjetër”.