BREAKING NEWS

Media e njohur italiane: Ja vendet në Shqipëri ku "fshihen" minerale të çmuara dhe plani i madh që po përgatit Meloni për Tiranën

Media e njohur italiane: Ja vendet në Shqipëri ku "fshihen"
x
BREAKING NEWS

Situata brenda PD-së, Gaz Bardhi del me njoftimin urgjent

Situata brenda PD-së, Gaz Bardhi del me njoftimin urgjent
x
BREAKING NEWS

Gara e fortë mes Erdogan dhe Kilicdaroglu, ja kush është presidenti i ri i Turqisë

Gara e fortë mes Erdogan dhe Kilicdaroglu, ja kush është
x
BREAKING NEWS

Sulmi me grusht ndaj Sali Berishës, mjekësia ligjore del me deklaratën e fundit për Gert Shehun

Sulmi me grusht ndaj Sali Berishës, mjekësia ligjore del me
x
BREAKING NEWS

A do kandidojë Rudina Hajdari për kreun e PD? Ish-deputetja habit me përgjigjen

A do kandidojë Rudina Hajdari për kreun e PD? Ish-deputetja habit me
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu bën paralajmërimin e frikshëm: Nëse SHBA dhe BE tërhiqen, sovraniteti i Kosovës...

Kreshnik Spahiu bën paralajmërimin e frikshëm: Nëse SHBA dhe
x
BREAKING NEWS

Tensionet në Veri të Kosovës/ Deputeti demokrat ngre alarmin dhe plas deklaratën ‘bombë’: Agjentët rus në Nish po pajisen me pasaporta diplomatike serbe

Tensionet në Veri të Kosovës/ Deputeti demokrat ngre alarmin dhe
x
BREAKING NEWS

“Kemi një ndarje mes pozitës dhe opozitës shqiptare”/ Kreshnik Spahiu zbardh prapaskenat e forta: Ja pse Rama ka zgjedhur partnere Turqinë, ndërsa Berisha ka Greqinë?

“Kemi një ndarje mes pozitës dhe opozitës shqiptare”/
x

Aktualitet

Teoria e pazakontë: UFO-t po fluturojnë ‘ngado’ rreth zonave të luftës në Ukrainë

Teoria e pazakontë: UFO-t po fluturojnë ‘ngado’ rreth

Astronomët në Ukrainë kanë thënë se kanë pikasur qenie jashtëtokësore, UFO, duke fluturuar “ngado” në qiellin rreth Kievit.

“I kemi parë ngado,” thuhet në një nga deklaratat e bëra në dokumentin e publikuar nga Observatori Kryesor Astronomik NAS i Ukrainës.

Raporti detajon hetime të pavarura mbi UFO-t, siç njihen tashmë objektet e paidentifikuara ajrore, të observuara nga stacionet e meteorëve në Kiev, pranë fshatit ukrainas Vinarovka.

Autorët e dokumentit deklarojnë se tipari i kryesor i objekteve të tilla ishte ‘shpejtësia e madhe’, e cila i bën ato të padukshme për syrin e njeriut. Ata nuk jepnin arsyet se përse objekte të tillë fluturuese mundësisht aliene, ishin kaq të interesuara për zonën e konfliktit në Ukrainë.

“Fotot dhe videot e zakonshme nuk mund të kapin pamjen e një objekti të tillë. Për të detektuar një UFO, duhet sinkronizim i mirë i pajisjeve, fragmentin i sekuencave ne një rang dinamik prej 14-16 ndalesash." -thanë ata.

Studiuesit thonin se objekte të shndritshme, më të shndritshme sesa sfondi i qiellit dhe të tjera objekte të errëta që absorbonin çdo radiacion, ishin pikasur nga vëzhguesit.

Ata shkruanin më tej: “Të dyja tipet e UFO-ve tregonin shpejtësi të larta lëvizjeje dhe zbulimi i tyre është një problem i vështirë e eksperimental. Është si njëfarë rrjedhoje e punës tonë të përditshme astronomike për ndërhyrjet e meteorëve dhe ato të hapësirës”

Autorët shtonin: “Kemi detektuar fluturime të mjeteve të vetmuara, në grupe apo skuadrone, të cilat lëviznin me shpejtësi nga 3 deri në 15 gradë në sekondë”.

Edhe në një raportim të rrjetit Vice, grupet nuk spekulonin mbi atë që objektet mund të ishin, duke shtuar se meqënëse ato janë afër zonës së konfliktit, mund të jenë dhe raketa apo silura goditjesh.