BREAKING NEWS

Një humbje e madhe / Koronavirusi i merr jetën aktorit dhe regjisorit të famshëm shqiptar

Një humbje e madhe / Koronavirusi i merr jetën aktorit dhe regjisorit
x

Aktualitet

Tërbuan grekët! Nis hetimi për shqiptarët që u jepnin urdhra ushtarëve, ja çfarë ka ndodhur

Tërbuan grekët! Nis hetimi për shqiptarët që u jepnin

Ushtria greke ka nisur hetimet në lidhje me videon e publikuar nga dy ushtarë shqiptarë, të cilët i përkasin Forcës Greke të Qipros. Burimet zyrtare u kanë konfirmuar mediave greke se zyrtarët e Shtabit të Përgjithshëm zbuluan se videoja që u publikua në mediat sociale është autentike dhe shumë shpejt ushtarët u identifikuan.

Mediat greke shtojnë se ka shumë mundësi që shqiptarët të jenë rezervë dhe jo anëtarë të përhershëm të ushtrisë. Shefi i Shtabit të Përgjithshëm, Charalambos Lalousis, urdhëroi menjëherë hetimet.

Nga të dhënat e para mësohet se videoja nuk kishte qëllime nacionaliste dhe ishte një shaka rinore, po për shkak se është xhiruar në kampin e Forcës Greke të Qipros, ka marrë dimensione serioze, për shkak të çeshtjes kombëtare të Greqisë.

Të rinjtë pritet të kërkojnë falje për këtë veprim.

Më të lexuarat