BREAKING NEWS

 Artan Hoxha plas ‘BOMBËN’, nxjerr pamjet ekskluzive të kryebashkiakut duke pirë kokainë/ Paralajmëron një tjetër surprizë në orët në vijim

x

Aktualitet

Tërmetet e forta/ Vjen një tjetër paralajmërim nga sizmiologu: Çfarë do të ndodhë në javët e ardhshme

Eksperti Rrapo Ormëni ka qenë në studion e News24 për të folur për tërmetet që goditën sot vendin dhe parashikimet që mund të bëhen në vijim.
Ai tha se pas tërmetit të fortë të orës 16:05 ka pasur 130 pasgoditje por që kanë ardhur duke u shuar. Në gjykimin e tij, rreziku ka kaluar por nuk mund të thuhet asnjëherë me siguri të plotë pasi tërmetet janë të paparashikueshëm.

Ai tha:

“Ka pasur 130 pas goditje. Një tërmet kryesor ka qenë me magnitudë 5.8 të shkallës Rihter. Pasgoditjet do të vazhdojnë por nuk do jenë si goditja kryesore.
Tërmetet nuk mund të parashikohen. Pasgoditjet janë të vogla dhe do të vijnë duke u shuar. Ka kaluar rreziku kryesor por gjithmonë me një gjykim. Asnjë herë nuk mund të thuhet me siguri të plotë.
Tërmeti ka qenë me thellësi 30 km, po të kishte qenë më cekët do kishte pasoja më të mëdha/ Duket që ditën e parë ose të dytë. Në këtë rast duket nga fakti se madhësia e pasgoditjeve është më e vogël dhe ky tërmet shkon duke u shuar. Kur janë tërmete të tilla shkojnë pasgoditjet dhe me muaj por kuptohet janë të padëmshëm”, deklaroi sizmologu.