Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Tërmetet e forta/ Vjen një tjetër paralajmërim nga sizmiologu: Çfarë do të ndodhë në javët e ardhshme

Postuar: 21/09/2019 - 23:22

Eksperti Rrapo Ormëni ka qenë në studion e News24 për të folur për tërmetet që goditën sot vendin dhe parashikimet që mund të bëhen në vijim.
Ai tha se pas tërmetit të fortë të orës 16:05 ka pasur 130 pasgoditje por që kanë ardhur duke u shuar. Në gjykimin e tij, rreziku ka kaluar por nuk mund të thuhet asnjëherë me siguri të plotë pasi tërmetet janë të paparashikueshëm.

Ai tha:

“Ka pasur 130 pas goditje. Një tërmet kryesor ka qenë me magnitudë 5.8 të shkallës Rihter. Pasgoditjet do të vazhdojnë por nuk do jenë si goditja kryesore.
Tërmetet nuk mund të parashikohen. Pasgoditjet janë të vogla dhe do të vijnë duke u shuar. Ka kaluar rreziku kryesor por gjithmonë me një gjykim. Asnjë herë nuk mund të thuhet me siguri të plotë.
Tërmeti ka qenë me thellësi 30 km, po të kishte qenë më cekët do kishte pasoja më të mëdha/ Duket që ditën e parë ose të dytë. Në këtë rast duket nga fakti se madhësia e pasgoditjeve është më e vogël dhe ky tërmet shkon duke u shuar. Kur janë tërmete të tilla shkojnë pasgoditjet dhe me muaj por kuptohet janë të padëmshëm”, deklaroi sizmologu.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 23/10/2019 - 09:20

Një ngjarje e rëndë ndodhi ditën e djeshme, kur një punëtor u rrëzua nga lartësia në një objekt në ndërtim në Golem dhe ndërroi jetë në spital.

Postuar: 23/10/2019 - 09:07

Një i ri është proceduar penalisht nga policia, pasi pas një kontrolli të befasishëm në maninë iu

Postuar: 23/10/2019 - 08:42

Nga 22 kandidatë KLGJ konfirmoi 8, duke lënë jashtë edhe Theodhori Sollakun i cili nuk do të vazh

Postuar: 23/10/2019 - 08:17

Është arrestuar një 20 vjeçar shqiptar nga karabinierët italianë në Ostuni pasi tentoi të vriste

Postuar: 23/10/2019 - 07:47

Instituti i Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit bën me dije se në ditën e sotme (e mërkur

Postuar: 23/10/2019 - 07:41

Gjykata e Shkodrës ka dhënë vendimin duke i shpallur të pafajshëm ish-trajnerin e kombëtares së f

Postuar: 23/10/2019 - 07:39

Policia e Shkodrës ka zbardhur pas 24 orësh vrasjen e 55-vjeçarit Lazër Arraj, e ndodhur dy ditë