BREAKING NEWS

Vdekja e mistershme e 4 turistëve rusë në Qerret të Kavajës, zbardhet dosja e Prokurorisë: Çfarë u zbulua nga pamjet filmike dhe këqyrja e pishinës

Vdekja e mistershme e 4 turistëve rusë në Qerret të
x
BREAKING NEWS

Super-operacioni anti-drogë i SPAK/ Zbardhen emrat e policëve të arrestuar, nga nënkomisari deri tek kryeinspektori. SHÇBA-ja zbulon detajet (EMRAT)

Super-operacioni anti-drogë i SPAK/ Zbardhen emrat e policëve të
x
BREAKING NEWS

Pse hesht Ilir Meta? Ish-kreu i SHISH Fatos Klosi tregon pse është i shqetësuar presidenti: Ndodhet në një pozitë të vështirë, pritet...

Pse hesht Ilir Meta? Ish-kreu i SHISH Fatos Klosi tregon pse është i
x
BREAKING NEWS

Dhunohet kryetari i bashkisë në Vlorë, dalin dyshimet e para, vihet në pranga një 57-vjeçar (DETAJE)

Dhunohet kryetari i bashkisë në Vlorë, dalin dyshimet e para,
x
BREAKING NEWS

Prapaskenat si vetingu do burgosë pushtetarët, pas zbulimit të pasurive korruptive nis menjëherë ndjekja penale, 223 politikanë në lupën e SPAK

Prapaskenat si vetingu do burgosë pushtetarët, pas zbulimit të
x
BREAKING NEWS

Luftë e ashpër në PD, Basha i prerë se beteja e Berishës është e humbur, akuzon ithtarët e ish-kryeministrit se u pasuruan kur ishin në pushtet

Luftë e ashpër në PD, Basha i prerë se beteja e
x
BREAKING NEWS

Integrimi i Shqipërisë në BE, ambasadorja Yuri Kim del me reagimin e rëndësishëm: Të nisin negociatat pa vonesa!

Integrimi i Shqipërisë në BE, ambasadorja Yuri Kim del me
x

Lifestyle

E thotë studimi i fundit: Ja çfarë do të ndryshojë në jetën tuaj nëse zgjoheni një orë më herët

E thotë studimi i fundit: Ja çfarë do të ndryshojë

Perceptimi popullor thotë se ata që flenë dhe zgjohen herët të jenë të shëndetshëm dhe të mençur. Mirëpo, hulumtimi i fundit i botuar në JAMA Psychiatry mbështet pjesën e parë të kësaj teorie, duke sugjeruar se njerëzit që zgjohen rregullisht një orë më herët se zakonisht, por nuk flenë më pak, mund të zvogëlojnë rrezikun e tyre për depresion të rëndë.

Studiuesit analizuan të dhënat nga pothuajse 840,000 njerëz në Evropë, duke kërkuar variantet më të zakonshme gjenetike që ndikojnë në kronologjinë e një personi, pra preferencat e tyre në lidhje me kohën e gjumit. Kështu, ata identifikuan se ata që zgjohen herët dhe ata që preferojnë të hapin sytë më vonë gjatë ditës, dhe pastaj të gjejnë njerëzit që janë diagnostikuar me çrregullime të rënda depresive, përcjell abcnews.al.

Pra, kur shikuan të gjithë këtë informacion, shkencëtarët zbuluan se njerëzit që ishin të predispozuar gjenetikisht të zgjoheshin një orë më herët në mëngjes kishin një rrezik 23% më të ulët të depresionit sesa ata që u zgjuan më vonë.

Rezultatet lidhen me ato të një studimi tjetër, i cili tregoi një përmirësim në shkallën e depresionit tek njerëzit që ndryshuan kohën e gjumit dhe zgjimin, duke rënë në shtrat një orë më herët se rutina e tyre e zakonshme.

Megjithatë, studiuesit pranojnë se nevojitet një provë më e madhe klinike për të përcaktuar nëse një ndërhyrje e tillë është vërtet domethënëse.