BREAKING NEWS

Regjistrohen 25 raste të reja me Covid, asnjë viktimë në Shqipëri

Regjistrohen 25 raste të reja me Covid, asnjë viktimë në
x
BREAKING NEWS

Lajm i trishtë! Ndërron jetë ish-deputeti i njohur i Partisë Demokratike

Lajm i trishtë! Ndërron jetë ish-deputeti i njohur i Partisë
x
BREAKING NEWS

Italia deklasifikon 4 mijë dokumente, mes tyre akte top sekret të misioneve në Shqipëri, në ato vite kryeministër ishte Ilir Meta, priten të zbardhen emrat e ministrave dhe magjistratëve shqiptarë

Italia deklasifikon 4 mijë dokumente, mes tyre akte top sekret të
x
BREAKING NEWS

“Rrezikojmë të njëjtin tmerr...”/ Erion Braçe thirrje urgjente të gjithë shqiptarëve: Mos keni frikë! Çohuni!

“Rrezikojmë të njëjtin tmerr...”/  Erion
x
BREAKING NEWS

Degradon keq situata/ Vazhdojnë protestat masive kundër masave anti-Covid në Gjermani, mijëra njerëz zbarkojnë në rrugë, një burrë pësoi atak kardiak teksa u arrestua nga policia (DETAJET)

Degradon keq situata/ Vazhdojnë protestat masive kundër masave
x
BREAKING NEWS

THELLOHET TRAGJEDIA! Shpërthimi i bombolës së gazit brenda hotelit në Velipojë, pas 2 vajzave ndërron jetë edhe nëna. Ja si paraqitet gjendja e djalit të vetëm të familjes që ka mbijetuar

THELLOHET TRAGJEDIA! Shpërthimi i bombolës së gazit brenda
x
BREAKING NEWS

Alarmohen qytetarët në Elbasan, zbulohet një granatë në mes të rrugës, njoftohen me urgjencë forcat xheniere

Alarmohen qytetarët në Elbasan, zbulohet një granatë në
x
BREAKING NEWS

GJKKO nuk rihapi hetimin për Fatmir Mediun, SPAK bën një tjetër lëvizje

GJKKO nuk rihapi hetimin për Fatmir Mediun, SPAK bën një
x

Aktualitet

Tirana qendra e aktiviteteve artistike, Cirku i Budapestit vjen për herë të parë në kryeqytet. Hyrja falas

Tirana qendra e aktiviteteve artistike, Cirku i Budapestit vjen për

Në këto katër vite, Tirana është kthyer në qendrën e aktiviteteve artistike dhe sportive. Amfiteatri i Tiranës pret më 19 tetor, ditën e shtunë, ora 19:30, Cirkun e Budapestit, i njohur dhe si Cirku më i madh në Evropën Qendrore. Hyrja në Teatrin e Hapur do të jetë e lirë, ndërsa Cirku i kryeqytetit të Hungarisë premton për publikun e Tiranës një performancë në të cilën ndërthuren artistikisht bukur letërsia, opera, muzika, kërcimi dhe shfaqja teatrale. Performanca "Gentle Touch of Freedom" është mundësuar nga Ambasada Hungareze në kuadër të Vitit Memorial "30 Vjetori i Lirisë". Nëpërmjet kësaj shfaqjeje, trupa e Cirkut të Budapestit synon të sjellë tek spektatorët eksperiencën e lirisë. Cirku i Budapestit është një nga më të famshmit në Evropë dhe sjell shfaqje të akrobacisë, akt piramidash, diabolo, ekuilibër, balancues në lartësi, kalim i litarit, skena spektakolare me kafshë, kllounë dhe shumë shfaqje prestigjoni.

Cirku i kryeqytetit të Hungarisë (F?városi Nagycirkusz) u hap fillimisht në 1889 dhe njihet si cirku më i madh në Evropën Qendrore. Në sallën e këtij Cirku mund të ulen 1450 spektatorë. Aty zhvillohen shfaqje me kafshë, kllounë dhe kërcime moderne.

Në korrik të 1936, Cirku i Budapestit organizoi premierën e shfaqjes, e cila habiti audiencën si nga spektakli i rrallë ashtu edhe nga shkëlqimi i ndërtesës së rinovuar. Shumë artistë të shquar të klasit botëror ishin pjesë e ekipit të Cirkut të Budapestit, mes tyre dhe kllouni Gábor Eötvös, i cili kishte bashkëpunuar me Charlie Chaplin.