BREAKING NEWS

Kryeministri i Spanjës bojkoton Samitin e BE në Tiranë, zbardhet shkaku kryesorë, dyshohet se biznesmeni i njohur...

Kryeministri i Spanjës bojkoton Samitin e BE në Tiranë, zbardhet
x
BREAKING NEWS

"Hajde ta vallëzojmë vallen e Rugovës"/ Borrell filmon performancën, ja veprimi që bën Vuçiç (FOTO)

"Hajde ta vallëzojmë vallen e Rugovës"/ Borrell filmon
x
BREAKING NEWS

Kur do të anëtarësohet Shqipëria në BE? Michel jep shpresë: Nuk duhet pritur fundi

Kur do të anëtarësohet Shqipëria në BE? Michel jep
x
BREAKING NEWS

Dhuna ndaj Berishës, vjen reagimi i menjëhershëm i OSBE: Të shmangen spekulimet dhe...

Dhuna ndaj Berishës, vjen reagimi i menjëhershëm i OSBE: Të
x
BREAKING NEWS

“85 mln euro mbështetje buxhetore”/ Von der Leyen jep lajmin e mirë për Shqipërinë

“85 mln euro mbështetje buxhetore”/ Von der Leyen jep lajmin e
x
BREAKING NEWS

Pse u zgjodh Tirana për Samitin? Presidenti i KE zbulon arsyen

Pse u zgjodh Tirana për Samitin? Presidenti i KE zbulon arsyen
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha u sulmua në protestë, mediat e huaja i bëjnë jehonë goditjes së liderit të PD-së

Sali Berisha u sulmua në protestë, mediat e huaja i bëjnë
x
BREAKING NEWS

Cila është lidhja e Gerti Shehut me policinë? Berisha u qëllua me grusht në protestë, Homeland Justice publikon foton me shënjestër tek koka e Ramës dhe Yuri Kim dhe bëjnë paralajmërimin ‘bombë’

Cila është lidhja e Gerti Shehut me policinë? Berisha u
x

Aktualitet

“U bë deputet i Partisë Demokratike, e më pas anëtar i Gjykatës Kushtetuese”/ Gazetari i njohur zbardh të dhëna të forta: Një gjyqtar dënoi me vdekje priftin në 1987, ndërsa në demokraci u bë kryetar i GJK

“U bë deputet i Partisë Demokratike, e më pas anëtar

Gazetari, Adriatik Doçi thotë se dy partitë kryesore në vend, PS dhe PD kanë bashkëpunuar me persona me të kaluar komuniste, të cilët kanë qenë gjyqtarë që kanë dënuar me vdekje, hetues, apo ish-bashkëpunëtorë të Sigurimit të Shtetit.

Në një intervistë për “Euronews Albania”, Doçi deklaroi se në ish-gjyqtari Rustem Gjata dënoi me vdekje një prift në Shkodër sepse mbante rite fetare në fshehtësi dhe mendonte që është i rrezikshëm për partinë.

Ai u shpreh se në vitin 1992, Gjata u bë deputet i Partisë Demokratike, e më pas kryetar i Gjykatës Kushtetuese.

“Dy partitë kryesore që kanë dominuar pluralizmin, kanë përdorur, shantazhuar dhe bashkëpunuar me persona me të kaluar komuniste, që kanë qenë gjyqtarë që kanë dënuar me vdekje, hetues, apo ish-bashkëpunëtorë të Sigurimit të Shtetit. Kemi rastin e ish-gjyqtarit Rustem Gjata. Në vitin 1987, dënoi me vdekje një prift në Shkodër sepse mbante rite fetare në fshehtësi dhe mendonte që është i rrezikshëm për partinë.

Befasia këtu është, që ky na shfaqet deputeti i PD-së në vitin 1992, 3 muaj më pas emërohet anëtar i Gjykatës Kushtetuese dhe më pas emërohet kryetar i Gjykatës Kushtetuese. Ky shembull, ilustron seriozitetin e klasës politike në raport me dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit”, theksoi Doçi.

Më të lexuarat