Lajme të tjera
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela paralajmëron arrestime të bujshme në Shqipëri: Ju tregoj se çfarë do të ndodhë pas 10 ditësh në Tiranë

Spartak Ngjela paralajmëron arrestime të bujshme në
x

Aktualitet

U ekstradua sot drejt Italisë për të vuajtur dënimin, zbulohen detaje rreth historisë së 72-vjeçarit që fshihej në Fier

U ekstradua sot drejt Italisë për të vuajtur dënimin,

Një nga 9 personat e ekstraduar ditën e sotme drejt Italisë ishte edhe Maliq Hyka,  pasi ishte dënuar nga gjykata italiane për trafik narkotike. 72-vjeçari për afro dy vite, kishte transportuar sasi të jashtëzakonshme heroine nga Shqipëria në Itali. Më pas kur u zbulua, për t'i shpëtuar prangave, ia mbathi në vendin e tij të origjinës. Por pas 7 vitesh në arrati i është dashur të dorëzohet.

72 vjeçari ishte zyrtarisht në kërkim nga policia italiane që nga viti 2012, pasi gjykata e Milanos kishte lëshuar për të një urdhërarresti.

Hyka ishte dënuar me 14.6 vite burgim për bashkëpunim dhe shpërndarje të trafikut ndërkombëtar të drogës. Ky bashkëpunim u zbulua, kur forcat e rendit kishin pikasur 6 burra, midis të cilëve edhe Maliq Hykën, tre djemtë e tij dhe dy të tjerë që transportonin drogë me anije, në furgon të vegjël ose kamion me targa greke dhe i shkarkonin në zonën e Madonninas.

Edhe pse 72 vjeçari ishte arratisur që nga viti 2012, në vitin 2016 policët e Catturandit ranë në gjurmët e tij për ta lokalizuar më pas në Fier ku edhe u ndalua. Bashkë me të u bllokua edhe djali i tij, Enea, që ishte në kërkim që nga viti 2017, por që kishte nisur një jetë të dytë me emrin në Mikel.