Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

U gjet i vdekur në makinën e tij , dalin pamjet si u vra shqiptari baba i 4 fëmijëve (EMRI+VIDEO)

Postuar: 23/10/2019 - 22:29

Pamjet e kamerave të sigurisë në juglindje të Melburnit mund të mbajnë “çelësin” për të kapur njeriun që qëlloi një ish-bashkëpunëtor të mbretit të drogës Toni Mokbel.

Shqiptari Mitat Rasimi, 51 vjeç, babai i 4 fëmijëve, u gjet i vdekur në makinën e tij me plagë me armë zjarri, rreth orës 10 të mëngjesit, më 3 mars, vetëm disa metra larg shtëpisë së tij në Dandenong, në jug-lindje të Melburnit.
Policia lëshoi ​​pamjet këtë të mërkurë për një “Ford Ranger” duke vozitur në zonë me shpresën se dikush do të njohë automjetin dhe do të ndihmojë në zbardhjen e çështjes. Rasimi është një kriminel i dënuar dhe bashkëpunëtor i njohur i lordit të drogës Tony Mokbel.
 
Rreth 30 minuta pasi Rasimi u gjet i vdekur, një burrë u pa në përpjekje për të vendosur zjarrin automjetin në Bangholme, përpara se një dëshmitar ta pikaste.Policia beson se Ford është i lidhur me të shtënat dhe e kapi atë për testime mjeko-ligjore.
 
“Gjatë shtatë muajve të fundit, policia ka bërë një punë të konsiderueshme në përpjekje për të përcaktuar se kush e donte të vdekur Mitatin dhe dhe pse,” tha Inspektori i Detektivëve, Andrew Stamper.
 
“Mitati ishte i njohur për policinë dhe kishte lidhje me një numër grupesh të krimit të organizuar, megjithatë motivimi i saktë për të shtënat është ende i paqartë. Hetuesit besojnë fuqimisht se ai ishte në shënjestër, por ne nuk e dimë kush është përgjegjës”, shtoi ai.
 
Zyrtari i lartë dëshiron të flasë me njerëzit në komunitetin shqiptar, të cilët e dinin se cilat ishin lëvizjet e Rasimit para vdekjes, për të provuar se çfarë ka ndodhur në orët e fundit të jetës së tij.
 
“Mitat kishte një prejardhje shqiptare dhe ne e dimë që ai kishte shumë miq dhe kontakte brenda këtij komuniteti,” tha inspektori Stamper.
 
“Kjo mund të jetë diçka me të vërtetë e thjeshtë – ju mund ta keni parë atë në një dyqan, në shtëpinë e një shoku ose bashkëpunëtori, duke vozitur diku – çdo informacion mund të ndihmojë detektivët,” tha ai.
 
Burime për mediat australianë thanë se vdekja e Rasimit ishte rezultat i një borxhi droge ndaj një bande të motorëve të jashtëligjshëm dhe se policia heton edhe në këtë drejtim.Policia thotë se vrasësi u pa vetëm 30 minuta pas të shtënave në përpjekje për të djegur makinën e tij me të cilën u largua. Mjeti është sekuestruar për testim mjeko-ligjor. Dëshmitarë thanë se shoferi i automjetit ishte shtatlartë dhe u largua nga vendi i ngjarjes me një Sedan.
 
Familja po bashkëpunon me policinë por Inspektori Stamper tha se “kishte ende shumë boshllëqe” dhe se familja e tij nuk i di rrethanat që çuan në vdekjen e tij.Vdekja e Z. Rasimi erdhi në mes të një vargu sulmesh të ndryshme në Melbourne në mars, që sollën katër të vrarë brenda dy javëve.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 13/11/2019 - 23:22

Ditën e nesërme priten reshje të dobëta deri lokalisht mesatare në qarqet Shkodër, Kukës, Lezhë, Durrës dhe Vlorë.Në zona të kufizuara të qarqeve, reshjet do të jenë në formë shtrëngate, më të mundshme në bregdetin ju

Postuar: 13/11/2019 - 23:11

Gazetarja Klodiana Lala e ftuar në emisionin “Real Story” tregoi anët pozitive dhe ne

Postuar: 13/11/2019 - 23:03

22 patenta janë pezulluar brenda dy orëve ditën e sotme, të të rinvje që bëjnë gara në aksin Sauk

Postuar: 13/11/2019 - 22:39

Klodiana Lala ka komentuar përzgjedhjen e anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese.Lala tha në “Re

Postuar: 13/11/2019 - 22:12

Diplomati Neritan Ceka ka mbështetur idenë e Shengenit Ballkanik

Postuar: 13/11/2019 - 22:01

Gazetarja Klodiana Lala ka komentuar në emisionin “Real Story” debatin mes institucio

Postuar: 13/11/2019 - 21:34

11-vjeçari Alvin Berisha iu bashkua familjes vetëm pak ditë më parë.