BREAKING NEWS

Deklarata e fortë e ish-deputetit demokrat: I gatshëm të kandidoj për Bashkinë e Tiranës, ma ka kërkuar baza

Deklarata e fortë e ish-deputetit demokrat: I gatshëm të kandidoj
x
BREAKING NEWS

Tronditet tregu, bordi çon në stratosferë çmimin e naftës dhe benzinës

Tronditet tregu, bordi çon në stratosferë çmimin e
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh? “Hyri për herë të fundit tek Avdylajt?”/ Zhdukja e Ervis Martinajt, RENEA zbarkon në këtë qytet

Çfarë po ndodh? “Hyri për herë të fundit tek
x
BREAKING NEWS

Kërcet arma në Shkodër

Kërcet arma në Shkodër
x
BREAKING NEWS

Kërkuan lirimin nga qelia, gjykata e Lartë merr vendimin për Lefter Kokën dhe tre zyrtarëve të tjerë të arrestuar për aferën e inceneratorëve

Kërkuan lirimin nga qelia, gjykata e Lartë merr vendimin për
x
BREAKING NEWS

“Nuk kemi më kriminelë që shtrijnë dorën me kallashnikov dhe vrasin gjysmën e lokalit”/ Eksperti i kriminalistikës bën paralajmërimin e fortë: Është rritur profesionalizmi, nga 2012 e deri tani...

“Nuk kemi më kriminelë që shtrijnë dorën me
x
BREAKING NEWS

“Bëhet për të tërhequr vëmendjen e Policisë së Shtetit”/ Ish-drejtuesi i policisë zbulon se kush i nxjerr fotot e të shumëkërkuarit Ervis Martinaj

“Bëhet për të tërhequr vëmendjen e Policisë
x
BREAKING NEWS

“Fillimisht i japin makinën për...” Ish-drejtuesi i Lartë i Policisë së Shtetit zbulon si rekrutohen vrasësit me pagesë

“Fillimisht i japin makinën për...” Ish-drejtuesi i
x

Aktualitet

U kallëzua për fshehje të pasurisë dhe falsifikim dokumentesh, SPAK pushon çështjen ndaj anëtares së KPK-së

U kallëzua për fshehje të pasurisë dhe falsifikim

Gjykata e Posaçme ka pushuar çështjen penale ndaj anëtares së Komisionit të Pavarur të Kualifikimit Brunilda Bekteshi. Gjyqtarët dhe prokurorët e shkarkuar nga vetingu të organizuar në një shoqatë të titulluar “Drejtësi për Drejtësinë”, drejtuar nga prokurori i shkarkuar Genti Trenova, nisën një fushatë ndaj anëtarëve të komisioneve të KPK-së, mes tyre dhe Brunilda Bekteshi, teksa e akuzuan atë për fshehje të të ardhurave. Kallëzimi penal ndaj zonjës Bekteshi ishte referuar në SPAK nga ish-prokurori Bujar Hoti, i cikli e akuzon për fshehje  të të ardhurave dhe falsifikim dokumentacioni. SPAK kërkoi pushimin e çështjes me pretendimin se nuk ekziston fakti penal i deklarimit të rremë të pasurisë dhe falsifikimit të dokumenteve nga ana e anëtares së KPK-së. Ndërkohë, kujtojmë se komisionerja në Komisionin e Pavarur të Kualifikimit, Brunilda Bekteshi është kallëzuar pak kohë më parë nga ish- prokurori i Gjykatës së Apelit të Durrësit, Bujar Hoti. Bekteshi akuzohet për kryerjen e veprave penale të: “Falsifikimi i dokumenteve”, më shumë se një herë dhe në bashkëpunim, “Falsifikim e formularëve”, “Përfitim Titulli” parashikuar reciprokisht nga nenet 186/2/ 190/1 e 246 të Kodit Penal. Kallëzimi është paraqitur pranë Prokurorisë së Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar Tiranë. Ndërkohë, pak kohë më parë u mor edhe vendimi për rinisjen e hetimeve ndaj zyrtares së lartë të KPK-së nga gjyqtari i Gjykatës së Posaçme, Erjon Bani, i cili refuzoi të pranojë kërkesën e prokurorit Dritan Prençi, që kishte kërkuar mbylljen e hetimeve. Gjyqtari Bani gjatë shqyrtimit të dosjes penale konstatoi mangësi në zhvillimin e hetimit të kryer nga prokurori Prençi, duke vendosur që mos pranojë kërkesën e tij, për të pushuar procedimin penal ndaj Brunilda Bekteshit.