Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

U kapën në flagrancë duke vjedhur, arrestohen 3 shqiptarë në SHBA

Postuar: 20/02/2018 - 19:13

Një hetim gati tre mujor ka çuar në arrestimin e tre shqiptarëve, të cilët kishin në shënjestrën e vjedhjeve pronarët e bizneseve aziatike në qarkun e Oakland.

Alban Mustafa, 32 vjeç dhe Andi Mustafa, 30, do të përballen me akuzat e vjedhjeve të pronës si dhe zotërimin e mjeteteve për realizimin e grabitjeve dhe të dhëna për “pretë” e tyre.

Të dy shqiptarët u kapën në flagrancë teksa hynin në një banesë në Farmington Hills. Por përveç tyre u arrestuar dhe një 38-vjeçar, Sotiraq Lako, gjithashtu shqiptar.

Dy të parët u dënuan me një gjobë prej 500 mijë dollarësh, ndërsa Lako me një gjobë 200 mijë dollarë.

Sipas hetuesve, viktima të grabitjeve të shqiptarëve ishin pronarët e bizneseve aziatike, që jetonin në Bloomfield, Farmington, Kantoni, Northville etj.

Dedektivët gjithashtu po hetojnë nëse shqiptarët janë të përfshirë edhe në shtëpitë e qarkut Macomb dhe Livingston.

Një sasi e madhe e artikujve të vjedhur gjatë zhvatjeve nëpër shtëpi, u gjet në banesën ku qëndronin shqiptarët.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 12

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/03/2018 - 21:39

Komisioni i Emergjencave Civile në qarkun e Shkodrës ka analizuar situatën e përmbytjeve pas paralajmërimit të IGJEUM, e cila thotë se në basenin Drin-Buna dhe Liqenin e Shkodrës do të vazhdojë të ketë rritje të niveleve të ujit dhe rritje të  hartës së përmbytjeve.

Postuar: 18/03/2018 - 20:36

Një aksident i rëndë ka ndodhur mbrëmjen e sotme në qytetin e Kukësit.

Postuar: 18/03/2018 - 19:56

Kjo fundjavë regjistroi fluks lëvizjesh në pikën e kalimit kufitar të Morinit në Kukës. Rreth 7000 shtetas hynë në Shqipëri nga Kosova përgjatë tre ditëve.

Postuar: 18/03/2018 - 19:32

Dashamirësit e shkrimtarit Dritëro Agolli nga Devolli dhe gjithë Shqipëria, nxitur nga dëshira për të përkujtuar gjithmonë gjeniun e letrave shqipe, vendosën ti bashkohen nismës

Postuar: 18/03/2018 - 19:04

Tre persona të armatosur dhe të maskuar kanë hyrë në një banesë në Peqin dhe kanë grabitur me dhunë një çift bashkëshortësh.

Postuar: 18/03/2018 - 18:37

Katër deputetë nga Parlamenti i Shqipërisë janë duke ndjekur nga afër zgjedhjet e sotme në Rusi.

Postuar: 18/03/2018 - 17:26

Një ngjarje e rëndë mësohet të ketë ndodhur në Ekuador, ku një shqiptar dhe gruaja e tij janë ekzekutuar.