BREAKING NEWS

Zgjedhjet në Itali - Exit Poll-et nxjerrin fituese Melonin, mediat e huaja: Fitorja e saj do të alarmojë pjesën më të madhe të Europës

Zgjedhjet në Itali - Exit Poll-et nxjerrin fituese Melonin, mediat e huaja:
x
BREAKING NEWS

Pandemia e Covid-19, vjen njoftimi i fundit nga Ministria e Shëndetësisë: Ja ç'po ndodh në Shqipëri

Pandemia e Covid-19, vjen njoftimi i fundit nga Ministria e
x
BREAKING NEWS

Britania po 'hap dyert'! Liz Truss gëzon pa masë edhe shqiptarët, zbulohet plani i ri i emigracionit

Britania po 'hap dyert'! Liz Truss gëzon pa masë edhe
x
BREAKING NEWS

Pas akuzave të Deizi Arapit, reagon deputeti i Partisë Demokratike

Pas akuzave të Deizi Arapit, reagon deputeti i Partisë Demokratike
x
BREAKING NEWS

Meta zbardh bisedën me Yuri Kim për Berishën ‘non grata’: Ja çfarë i thashë ambasadores

Meta zbardh bisedën me Yuri Kim për Berishën ‘non
x
BREAKING NEWS

Takimi me ambasadoren Kim, Meta zbardh detajet: Patëm një bisedë shumë të hapur për...

Takimi me ambasadoren Kim, Meta zbardh detajet: Patëm një bisedë
x
BREAKING NEWS

I dogjën makinën për herë të dytë/ Zbardhet dëshmia tronditëse e ‘gangsteres’ nga Bilishti, Deizi Arapi: Shteti të më mbrojë, do më gjejnë në ndonjë kanal, ja me kë kam pasur konflikte

I dogjën makinën për herë të dytë/ Zbardhet
x
BREAKING NEWS

EMRI/ Plas sherri në Dhërmi, 46-vjeçari plagos me thikë të riun, dyshimet e para

EMRI/ Plas sherri në Dhërmi, 46-vjeçari plagos me thikë
x

Aktualitet

U kap para në Berat për trafik droge me Habilajt, ish-shefi i Policisë së Dhërmiut kishte 4 ditë që ishte kthyer nga Anglia, pak efektivë ishin në dijeni të operacionit

U kap para në Berat për trafik droge me Habilajt, ish-shefi i

Detaje të reja kanë dalë nga operacioni i arrestimit të ish-shefit të Policisë së Dhërmiut, Sokol Bode, i cili u prangos mbrëmjen e së enjtes nga Policia e Beratit dhe reparti “Shqiponja” në banesën e tij në Berat. Gjatë operacionit, Bode ndodhej në banesën e tij dykatëshe së bashku me nënën e moshuar dhe vëllain e tij invalid (të paralizuar). Me ndërhyrjen e forcave policore, ai kërkoi nga ish-kolegët 2 minuta kohë për t’u përshëndetur me familjarët e tij. Bode ishte i ndërgjegjshëm që do të arrestohej pasi ishte shpallur në kërkim pas vendimit të Gjykatës së Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar në prill të këtij viti, i cili e dënoi me 8 vite burg për trafik droge dhe bashkëpunim me grupin kriminal të Habilajve. Në momentin që po largohej, e ëma e tij qau ndërsa ish-zyrtari i policisë iu përgjigj: “Qetësohu se kjo dihej tani!”. Nga ana tjetër, Bode kishte 4 ditë që sapo ishte kthyer nga Anglia. Ai është dërguar në Tiranë ku do të kryhen procedurat për vuajtur dënimin e dhënë nga GJKKO.
Detaje nga operacioni, pak efektivë ishin në dijeni, frikë për dekonspirim
Për sa i përket operacionit policor të arrestimit të Sokol Bodes, mësohet se në dijeni të operacionit të dy ditëve më parë ishin pak efektivë të Drejtorisë Vendore të Policisë së Beratit dhe repartit “Shqiponja”. Shkak ka qenë frika e dekonspirimit të mundshëm të informacionit dhe dështimit të kapjes së Bodes, pasi duke qenë banor i Beratit, mund të shfrytëzonte njohjet në autoritetet policore për t’i shpëtuar arrestimit.Bode bashkëpunëtor me Habilajt për trafik ndërkombëtar droge, dilte me ta në foto.

Në prill të këtij viti, GJKKO shpalli fajtor Boden për përfshirje në trafik narkotikësh dhe bashkëpunim me grup të strukturar kriminal. Për rrjedhojë, ai u dënua në mungesë me 12 vite burg, por për shkak të gjykimit të shkurtuar Sokol Bode do të kryejë 8 vite prapa hekurave. Ai u i njohur në media teksa dilte në fotografi me vëllezërit Moisi dhe Florian Habilaj dhe i publikonte në Facebook në kohën kur ata akuzoheshin për trafik droge drejt Italisë. Vëllezërit Habilaj janë kushërinj të ish-ministrit të Brendshëm socialist, Saimir Tahiri, i cili u akuzua për vite me radhë nga opozita dhe shumë media si bashkëpunëtor i Habilajve. Grupi Habilaj u kapën në vitin 2017 nga autoritetet italiane dhe në 2019 u dënuan për trafikimin e 30 ton kanabis drejt shtetit fqinj me vlerë 300 milionë euro. Moisi Habilaj u dënua me 15 vite burgim nga drejtësia italiane dhe GJKKO i shtoi dhe 10 vite atij dhe nga 9 vite anëtarëve të grupit kriminal: Nazer Seitaj, Fatmir Minaj dhe Meridian Sulaj për të njëjtën vepër penale. Bode nuk është i vetmi zyrtar i policisë i dënuar për bashkëpunim me grupin e Habilajve. Ish-shefi i Sektorit të Luftës Kundër Krimit të Organizuar në drejtorinë e Qarkut Vlorë, Gjergj Kohila u dënua me 8 vite burg. Ai u dorëzua në polici në dhjetor 2021. Ish-drejtori i Policisë së Vlorës, Jaeld Çela, i akuzuar si bashkëpunëtor i Habilajve, u dënua me Saimir Tahirin vetëm për veprën penale “shpërdorim detyre” me 3.4 vite burg me gjykim të shkurtuar në shkurt 2022. Në 25 mars të këtij viti, Çela u nxor nga burgu me argumentin se kishte kryer 2/3 e dënimit. Ish-ministri Tahiri u transferua më pas në burgun e Lushnjës ku po vuan dënimin.