Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

U paguan për të parë një ndeshje futbolli/ Prokuroria ‘fundos’ tre gjyqtarët e njohur dhe dy biznesmenët, ja sa vite burg kërkohet

Postuar: 11/09/2019 - 14:26

Prokuroria e Krimeve të Rënda ka kërkuar 9.6 vite burg për 3 gjyqtarët e Durrësit të akuzuar për korrupsion. 
 
Bëhet fjalë për gjyqtarët Petrit Ceno, Kliton Spahiu dhe Petraq Dhimitri. Në rast dënimi do aplikohet ulja e dënimit me 1/3 sepse procesi është zhvilluar me gjykim të shkurtuar, pas vendimit të Gjykatës së Krimeve të Rënda më 9 korrik.
 
Ndërsa për biznesmenin Namik Sadiku, për të cilin gjyqtarët favorizuan një vendim, është kërkuar 2 vite burg.
 
Akuza për korrupsion - Tre gjyqtarët dyshohet të kenë përfituar në mënyrë të paligjshme udhëtime jashtë vendit, madje në një rast kanë ndjekur edhe një ndeshje futbolli në Spanjë.
 
Për këto përfitime, sipas Prokurorisë, ata kanë dhënë një vendim civil në favor të biznesmenit Namik Sadik edhe ky nën hetim nga Krimet e Rënda.
 
Si prova, Prokuroria radhiti udhëtimet në të njëjtën kohë të tre gjyqtarëve me biznesmenin si në Itali, ashtu edhe në Spanjë si edhe prerjen e biletave të udhëtimit në të njëjtën kompani, së bashku me akomodimin.
 
Sipas hetimeve të Prokurorisë, gjyqtarët kanë udhëtuar për të ndjekur ndeshjen mes Real Madridit dhe Barcelonës në tetor 2014, ndërkohë që kishin një proces të hapur me palë pikërisht këtë biznesmen.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 11/12/2019 - 13:18

Ish-këshilltari i Sali Berishës, Ilir Kadia nëpërmjet një postimi në Facebook ka treguar si u njoh me demokratin e ndjerë Azem Hajdarin dhe momentet e fundit kur u qëllua me pabesi në dyert e Kuvendit.

Postuar: 11/12/2019 - 12:57

“Na kanë vjedhur, na kanë vjedhur.” Fqinjët e gjetën më duart e lidhura duke bërtitur

Postuar: 11/12/2019 - 12:57

Një e moshuar britanike ishte rekrutuar nga trafikantë shqiptarë për të dërguar njerëz nga Franca

Postuar: 11/12/2019 - 12:56

Tërmetit të 26 nëntorit nuk i rezistuan edhe institucionet shtetërore, si shumë godina dhe instit

Postuar: 11/12/2019 - 12:46

Ministri i Jashtëm italian, Luigi Di Maio sot ndodhet në Shqipëri pas tërmetit të fortë që goditi

Postuar: 11/12/2019 - 12:23

Kreu i Autoritetit të Komunikimeve Elektronike dhe Postare, Ilir Zela, është larguar nga detyra.