Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

U shkarkua nga KPK, gjyqtari i Kushtetueses apelon vendimin

Postuar: 13/06/2018 - 14:25

Gjyqtari i Gjykatës Kushtetuese, Fatmir Hoxha çuditërisht pas shkarkimit nga KPK-ja, me dy vota pro dhe një kundër, ka kërkuar të apelojë vendimin. Sipas mendimit të shumicës ky gjyqtar nuk ka mundur dot të kalojë testin e pasurisë, por që sipas pakicës ai ka në pasuri e tij vetëm një apartament në Tiranë të blerë në vitin 2011 për vlerën 140 mijë euro, për të cilën ka ende borxhe të pashlyera e do të mund te bëhet pronar i kësaj banese vetëm në vitin 2034.  Ndërsa sot po i njëjti institucion ka vendosur që kreu i Gjykatës Kushtetuese, Bashkim Dedja i cili 1 javë më parë nuk e justifikonte dot pasurinë, të vazhdonte të qëndronte në detyrë. Një vendim i çuditshëm i KPK-së, që vetëm 1 javë më parë deklaroi se pasuria e Dedjes nuk justifikohej, por sot gjithçka ishte në rregull.Pas vendimit të KPK-së, gjyqtari i Gjykatës Kushtetuese Fatmir Hoxha e ka apeluar vendimin e tij. Kështu, do të jetë Kolegji Apelimit është ai që do të vlerësoj përfundimisht çështjen dhe do të vendosë për fatin e gjyqtarit Kushtetues! Gjyqtari Hoxha është një gjyqtar me një karrierë të gjatë në gjyqësor dhe që duket se gëzon besimin e publikut!

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 7

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 17/08/2018 - 23:45

Një burrë është hedhur nga kati i katërt i një pallati në Tiranë. Mësohet se 60-vjeçari D. B., që ka ndërmarrë këtë akt, u dërgua në spital për ndihmë mjekësore në gjendje të rëndë shëndetësore.

Postuar: 17/08/2018 - 23:42

Një person ka kërkuar mbrojtjen e policisë në qytetin e Fierit, pasi dhunohej nga bashkëjetuesja.

Postuar: 17/08/2018 - 23:35

Shembja e urës në Genova tre ditë më parë, ku humbën jetën 39 persona, mes tyre dhe dy shqiptarë,

Postuar: 17/08/2018 - 22:55

Një grua ka gjetur vdekje, pas një kontakti me energjinë elektrike.

Postuar: 17/08/2018 - 22:49

Sot dhe në fundjavë, moti mbetet me kthjellime e vranësira kalimtare; më të shpeshta në mesditë

Postuar: 17/08/2018 - 21:58

Dy vëllezër janë shpallur në kërkim në Durrës pasi kanë dhunuar me grushte një ekspert për vler

Postuar: 17/08/2018 - 21:31

Në Korçë po luhet ndeshja e parë e kampionatit të 80-t të Superligës mes Skënderbeut dhe Partiz