BREAKING NEWS

Rihapet 21 Janari, hetime ndaj Berishës për vrasjen e Aleks Nikës, Hekuran Dedës dhe 6 të plagosurve, ja provat tronditëse të policisë në prokurori

Rihapet 21 Janari, hetime ndaj Berishës për vrasjen e Aleks
x

Aktualitet

Ulen ndjeshëm temperaturat/ Ngricat mbërthejnë vendin, nga jugu në veri zgjohen të zbardhur nga dëbora, ja si paraqitet situata në Kukës, Dibër, Tropojë, Korçë dhe Pogradec

Ulen ndjeshëm temperaturat/ Ngricat mbërthejnë vendin, nga jugu

Prej mbrëmjes së djeshme temperaturat në vendin tonë kanë shënaur një rënie të ndejshme sidomos në zonat malore. Në Qarkun e Dibër, rënia e menjëhershme e temperaturave ka bërë që vendi të mbërthehet nga akulli.Në lartësinë mbi 500 metra mbi nivelin e detit pati edhe reshje dëbore.

Situata më problematike paraqitet në njësitë e thella të Bashkisë Dibër, si në Lurë, Kala e Dodës, Arras, Selishtë, Sall – Dardhë, Reç e Sllovë ku trashësia e borës varion nga 10 deri në 20 cm.

E njëjta situatë është edhe në njësitë Administrative Trebisht, Martanesh dhe Tërnovë.

Ndërkohë rrugët nacionale Peshkopi – Tiranë dhe Peshkopi – Kukës janë të kalueshme pa probleme.

Tropoja me temperatura nën zero

Në disa zona të pellgut të Tropojës temperaturat shënojnë aktualisht 5 gradë celsius dhe ka probleme me furnizimin me energji elektrike. Nga 14 fshatra, 5 janë pa energji elektrike prej ditësh.

Sakaq në disa pjesë të zonave të thella malore temperatura shkon deri në -8 gradë celsius.

Dëbora lë pa drita fshatrat e Kukësit dhe Tropojës

Thuajse e njëjta situatë raportohet edhe nga Kukësi e Tropoja, ku ka pasur reshje të dendura të dëbore, ku ka sjellë edhe problemet e para.

Trashësinë e borës në zonat e larta malore si Shishtaveci ka arritur deri në 5-10 cm, ndërkohë që rrugët nacionale dhe bashkiake janë të hapura.

Probleme me energjinë elektrike ka pasur në zona të thella malësore si në Njësitë Administrative Bushtricë, Grykë-Çajë, Topojajan dhe Zapod të Bashkisë Kukës, fshati Pogaj në Bashkinë Has dhe fshatrat Dragobi e Valbon, fshati Gosturan dhe Lekbibaj bashkia Tropojë.

Ulja e temperaturave ka rritur edhe prezencën e akullit, ndërkohë që sektori i qarkullimi i ka bërë thirrje drejtuesve të mjeteve të tregohen të kujdesshëm dhe të pajisen me goma dimri e zinxhirë.

Korça dhe Pogradeci janë zgjuar të zbardhura nga dëbora dhe pa energji elektrike.

Më të lexuarat