BREAKING NEWS

Dy ditë para Kuvendit të Berishës, Yuri Kim zbulon arsyen e vizitës së Escobar në Tiranë dhe jep mesazhin e fuqishëm

Dy ditë para Kuvendit të Berishës, Yuri Kim zbulon arsyen e
x
BREAKING NEWS

Ndizet situata, demokratët nxjerrin emrin e “përfaqësuesit” të Tom Doshit që mbështet Berishën, Bejko paralajmëron sulm të selisë pas 11 dhjetorit

Ndizet situata, demokratët nxjerrin emrin e
x
BREAKING NEWS

Zbardhet strategjia antikorrupsion e SHBA, dhjetra politikanë rrezikojnë sekuestrim pronash e bllokim llogarish, Kim e Blinken paralajmërojnë reprezalje

Zbardhet strategjia antikorrupsion e SHBA, dhjetra politikanë
x
BREAKING NEWS

Mimi Kodheli: Bullgaria të heqë veton dhe të hapë rrugën e integrimit, Tirana nuk do kërkojë ndarje nga Shkupi, kemi mësuar nga gabimet e njëri-tjetrit

Mimi Kodheli: Bullgaria të heqë veton dhe të hapë
x
BREAKING NEWS

SHBA bën lëvizjen e papritur para Kuvendit të Berishës

SHBA bën lëvizjen e papritur para Kuvendit të Berishës
x

Aktualitet

“Unë fëmijëve të mi ia kam bërë vaksinën”, Erion Dasho bën deklaratën e fortë, fajëson Ministrinë: Qytetarët i besojnë më shumë teorive konspirative sesa...

“Unë fëmijëve të mi ia kam bërë

Mjeku Erion Dasho ka folur për vaksinim anti-Covid. Mjeku Dasho rekomandon që të gjtihë qytetarët +12 vjeç duhet të bëjnë vaksina të sigurta të miratuara nga EMA (Pfizer, AstraZeneca, Moderna dhe Johnsson&Johnsson).

“Të rekomandohej vaksinimi i 12+ dhe të sigurohen vaksina Pfizer për këtë qëllim. Vaksina Pfizer është miratuar për miratim të rregullt dhe nuk është më për përdorim emergjent. Të gjithë këto, kur kompania nuk merr përsiper efektet anësore është dicka universale që nuk ndodh vetëm te Pfizer. Kjo aplikohet kudo dhe nuk ka asgjë për tu shqetësuar. Vaksinat tashmë kanë konfirmuar se vaksinat janë të sigurta dhe përfitimet që vijnë nga vaksinimi i kalojnë shumë herë rreziqet. Çdo medikament ka efekte anësore. Rekomandimi im ka qenë dhe mbetet për vaksina të sigurta, Pfizer dhe Astra Zeneca. Përvojat e vendeve të zhvilluara është që çdo njeri mbi moshën 12 vjeç përfiton nga vaksina dhe mbrojn jetën e vet dhe të tjerëve“, tha ai.

Ai si shembull konkret solli fëmijët e tij që e kanë bërë vaksinën. Ndërkohë ai sheh si fajtor kryesor për skepticizimn e qytetarëve mbi vaksinat Ministrinë dhe Komitetin Teknik që nuk kanë menaxhuar si dueht situatën.

“Unë jam prind vetë dhe fëmijët e mi kanë marrë vaksinën. Janë një përqindje e konsiderueshme e fëmijëve që kanë marrë vaksinën. 80% Spanjë, 60% Itali. Janë vende të konsoliduara. Në Shqipëri ne tashmë i kemi lënë vend lloj lloj teoricieneve që ç’orientojnë qytetarët. Kjo nxit njerëzit të mos vaksinohen. Mbi gjysma e qytetarëve janë ende skpetik për të bërë vaksinën. Deri më tani ka qarkulluar delta por së fundmi është shfaqur dhe një variant tjetër që transmetohet më shpejt. Ka ende persona që nuk kanë kaluar infeksionin. Çdo njeri konspirative që rrezikon jeten e individit…Të mbështete programi i vaksinimit sepse mbron jetën e qytetarëve. Më vonë do të shqyrtojmë përgjegjësitë penale të Ministrisë së Shëndetësisë dhe komitetit që e kanë sjellë situatën në këtë pikë, ku qytetarët i besojnë më shumë teoricienëve sesa shkencës. I bëj thirrje qytetarëve që të vaksinohen në mënyrë që të mbrojnë veten e tyre dhe të tjerët”, deklaroi Dasho.

Ndër të tjera, foli dhe për personat që janë vaksinuar me vaksina kineze apo ruse. Ai bëri thirrje që qeveria t’u ofroi mundësinë që të vaksinojnë me dozë të tretë vaksine të sigurtë këta qytetarë.

“Ministria Shëndetësisë solli coronavax që ka shumë pikëpyejte. Persona që kanë kryer dy doza të coronavax të kenë mundësinë që të paktën të kryejnë një dozë Pfizer of Astra Zeneca. I rekomandoj Ministrisë të nderpresë vaksinimin me Coronavax, të kërkojë Modernan, Johnsson & Johnsson. Janë katër vaksina të miratuara nga EMA. Kjo mundeson të marrësh vaksinë cilësore. Kjo do të bëjë që qytetarët të kalojnë një dimër të qetë dhe të arrijnë të korrigjojnë atë katastrofë që regjistruam me mbi 16 vdekje Covid në vitin e shkuar”, theksoi Dasho.

Erion Dasho teksa po fliste për Fax News u ndal dhe te vaksinimi me detyrim. Ai u shpreh kategorikisht kundër ndaj vaksinimit me detyrim.

“Nuk jam për vaksinim me detyrim. Nuk jam dakord. Ka alternativa shuëm cilësore për vaksinim. Në Shqipëri është përdorur pandemia nga spekulantët. Nëse futemi te hajdutëria ka tjetër histori por po flasim për shkencë. Më vjen mirë që kam parë në kohët e fundit që kanë reaguar ndaj spekulantëve që kanë rrezikuar qytetarët”, tha ai.

Tre këshillat e Erion Dashos:

Çdo qytetar që nuk ka kaluar Covid dhe nuk është vaksinuar rekomandimi im është të vaksinohet, nga 12 vjeç e lart. E ul me 10 herë rrezikun për të humbur jetën dhe 6 herë për tu prekur nga Covid.
Ata që kanë kaluar Covid. 12 muaj nga momenti që ka kaluar Covid quhet i shëruar. Çdo njeri që ka 6 muaj që ka kaluar Covid, rekomnandimi im është që të bëjnë vaksinën.
Ata që janë vaksinuar me coronavax. Të gjithë këta persona duhet t’i ofrohet ntë paktën një dozë e trete e një vaksine cilësore.

Më të lexuarat