Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

UNESCO, Besiana Kadare: Kosova mund të aplikojë vetëm pas 2 vitesh

UNESCO, Besiana Kadare: Kosova mund të aplikojë vetëm pas 2 vitesh

Postuar: 09/11/2015 - 22:56

Besiana Kadare, ambasadorja  e Shqipërisë në UNESCO ka shfaqur zhgënjimin me votimin e djeshëm. 
 
Ajo  thotë se Kosova mund të aplikojë për anëtarësim në UNESCO vetëm pas dy vjetësh.
 
“Rezultat zhgënjyes për kërkesën e Kosovës: 3 vota munguan për ta arritur shumicën e 2/3’ave që Kosova të bëhet anëtare e UNESCO-s. Kosova në UNESCO pas dy vjetësh” ka shkruar Kadare. Besiana Kadare është shprehur optimiste deri para votimit. Me sa duket “i ka nënvleftësuar” vendet që ishin kundër.
 
Ka një numër vendesh të cilat i kemi takuar, por që e dinim se do të votonin “kundër” dhe ashtu bënë. Të gjitha vendet e “BRICS”-it, Brazili, Rusia, Kina, India, Argjentina, Kuba, Ekuadori dhe të gjitha vendet që u rreshtuan kundër dhe më thënë të drejtën e kanë shprehur mjaft qartë që janë kundër, përfshirë edhe Spanjën, kështu që nuk ishte surprizë.”, ka thënë ajo. 
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 05/12/2019 - 16:07

Policia britanike ka arrestuar gjithsej 14 shqiptarë.Shtettasit shqiptërë po hipnin në një barkë, me shpresën që të mbërrijnë në Mbretërinë e Bashkuar.

Postuar: 05/12/2019 - 15:51

Këshilli Bashkiak i Tiranës ka pranuar akt-konstatimin e Institutit të Ndërtimit që e shpall të p

Postuar: 05/12/2019 - 15:51

Kuvendi ka zgjedhur sot Kryeprokurorin e ri të Përgjithshëm, Olsian Çela.

Postuar: 05/12/2019 - 15:23

Olsian Çela është zgjedhur kryeprokurori i ri i Shqipërisë.

Postuar: 05/12/2019 - 14:59

Tre qytetarë që mbetën të plagosur rëndë nga tërmeti i 26 nëntorit po kurohen jashtë shtetit.

Postuar: 05/12/2019 - 14:51

Mbrëmjen e djeshme Tepelena u trondit nga një atentat ndaj dy vëllezërve Artan dhe Artur Bresha.