BREAKING NEWS

Vjen kthesa e madhe/ Stuhitë dhe vetëtimat pushtojnë vendin tonë. Njihuni me parashikimin e motit për datën 9 Gusht

Vjen kthesa e madhe/ Stuhitë dhe vetëtimat pushtojnë vendin
x
BREAKING NEWS

Ngjarja e rëndë në Maliq/ Një i vrarë dhe një i plagosur, policia zbardh detaje të reja

Ngjarja e rëndë në Maliq/ Një i vrarë dhe një i
x
BREAKING NEWS

Zbardhen detaje të reja nga vrasja në Maliq/ Identifikohet edhe autori, të dy blegtorë, ja si nisi sherri

Zbardhen detaje të reja nga vrasja në Maliq/ Identifikohet edhe
x
BREAKING NEWS

Emri/ Humbi jetën mbrëmjen e sotme gjatë një sherri me thikë, kush është viktima

Emri/ Humbi jetën mbrëmjen e sotme gjatë një sherri me
x
BREAKING NEWS

Vritet një person në Maliq, dyshimet e para

Vritet një person në Maliq, dyshimet e para
x
BREAKING NEWS

Protestuesit telefonojnë live Ramën për shkarkimin e ministrave, kryeministri nuk përgjigjet

Protestuesit telefonojnë live Ramën për shkarkimin e ministrave,
x
BREAKING NEWS

“Lum denoncimesh për sjelljen e efektivëve”, Gledis Nano bën për ‘ujë të ftohtë’ drejtuesit e policisë: Reflektoni urgjent, po toleroni horrat, por jo qytetarët

“Lum denoncimesh për sjelljen e efektivëve”, Gledis Nano
x
BREAKING NEWS

Tragjedia në Himarë, nis protesta para ministrisë së Brendshme

Tragjedia në Himarë, nis protesta para ministrisë së
x

Aktualitet

Urdhri për ndalimin e publikimit të dëshmive të Dumanit, Aleksandër Çipa: SPAK t’i kthejë përgjegjësitë brenda institucionit

Urdhri për ndalimin e publikimit të dëshmive të Dumanit,

SPAK ka urdhëruar ndalimin e publikimit të dëshmive nga Nuredin Dumani vetëm për gazetarin, Elton Qyno, pasi sipas Prokurorisë së Posaçme ai ka nxjerrë akte sekrete të procedimit penal për çështjen.

Në lidhje me këtë gazetari Aleksandër Çipa, tha se burimi i  prokurorisë për çdo gazetar është i pamjaftueshëm për të vërtetën që pretendon se do i përcjellë opinionit publik.

Ndër të tjera ai tha se SPAK duhet të kthejë përgjegjësitë tek ata që janë brenda institucionit dhe që kanë pasur lidhje me dosjen që posedon gazetari Elton Qyno.

Aleksandër Çipa: Në misionin e vet gazetari duhet të raportojë përhershmërisht, por në rastin e posedimit të një dokumenti që lidhet me një proces hetimor dhe që i përket institucionit të prokurorisë për gazetarin është burim, ndërsa për organin e akuzës mund të jetë dhe shteruese.

Kërkesa institucionale e SPAK-ut për mospublikimin e disa të dhënave që lidhen me një dosje hetimore të tij, dhe është një kërkesë individiale për një gazetar, në këtë pikëpamje, këto janë të njohura, për gazetarët e kronikës. Nëse SPAK, do të bënte një kërkesë për bllokimin e informacionit për të gjithë gazetarët kjo do ishte e papranueshme e refuzueshme dhe jo ligjore. Bie ndesh me të drejtën për informim.

Burimi i prokurorisë për çdo gazetar është I pamjaftueshëm për të vërtetën që pretendon se do i përcjellë opinionit publik.

Institucione si SPAK duhet të kthenin përgjegjësitë që janë brenda institucionit dhe që kanë pasur të bëjnë me dosjen që SPAK po e heton.

Ai tha se urdhër ndalimi i SPAK për Qynon është një çështje e gabuar, pasi reporterët janë në dispozicion të informacionit.

Aleksandër Çipa: Çdo opsion tjetër për të paralajmëruar, intimiduar, shantazhuar reporterin që posedon informacionin është e gabuar dhe bie ndesh me një shoqëri që respekton të drejtën e shprehjes. Mendoj se edhe SPAK me urdhër ndalimin për gazetarin është një çështje e gabuar. Reporterët janë në dispozicion të informacionit.