BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon emrat e bujshëm që janë hequr qafe nga politika dhe i nxjerr në shesh të gjitha: Azem Hajdari më tha se ‘o do ta vras Berishën, o do më vrasë’, Ilir Meta donte të ekzekutonte Becchettin për 2  milionë euro, ja si e helmuan me kafe amb...

Frrok Çupi zbulon emrat e bujshëm që janë hequr qafe nga
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh? Dy shpërthime në Tiranë/ I vendoset eksploziv dy banesave, policia zbardh detaje

Çfarë po ndodh? Dy shpërthime në Tiranë/ I vendoset
x
BREAKING NEWS

Shtohen telashet për Ilir Metën, Kuvendi i kërkon Autoritetit të Dosjeve të publikojë emrat e ish-sigurimsave që janë pjesë e Administratës Publike

Shtohen telashet për Ilir Metën, Kuvendi i kërkon Autoritetit
x
BREAKING NEWS

Zbardhen prapaskenat “bombë”, ja pse Berisha i nxori Metës dosjen e spiunit, dekretimi i Begajt, flirtet me Ramën dhe ambasadoren Kim xhindosën kreun e “Foltores”

Zbardhen prapaskenat “bombë”, ja pse Berisha i nxori Metës
x
BREAKING NEWS

Detaje nga plagosja në Fushë-Krujë/ Zbardhet shkaku pse nisi sherri mes autorit dhe 55-vjeçarit ku agravoi në përdorimin e armëve. Reagon Policia

Detaje nga plagosja në Fushë-Krujë/ Zbardhet shkaku pse nisi
x
BREAKING NEWS

Ballkani era “barut”, zbardhet plani djallëzor që po përgatit Vuçiç bashkë me Putin për Kroacinë, paralajmërohen trazira, ja si situata mund të përshkallëzohet në konflikt të armatosur

Ballkani era “barut”, zbardhet plani djallëzor që po
x
BREAKING NEWS

Skenari i frikshëm në tryezën serbo-ruse, “vijat e kuqe” mes SHBA-së dhe Rusisë mund të ndezin Kosovën, Putin kërkon gjakderdhje në Ballkan

Skenari i frikshëm në tryezën serbo-ruse, “vijat e
x
BREAKING NEWS

“Zelensky është si Hitleri”, Dmitry Medvedev del me teorinë e frikshme, ja si zyrtari i lartë rus po e përgatit terrenin për të marrë vendin e Vladimir Putinit

“Zelensky është si Hitleri”, Dmitry Medvedev del me
x

Aktualitet

Ushqimet e ditëve të nxehta/ Nutriconistja e njohur zbulon çfarë duhet dhe nuk duhet të konsumoni

Ushqimet e ditëve të nxehta/ Nutriconistja e njohur zbulon

I nxehti afrikan dhe vera në përgjithësi diktojnë një regjim tjetër ushqimor.

“Është e nevojshme që të zëvendësojmë të gjithë lëngjet që humbasim me djersitje duke pirë sa më shumë ujë, lëngje, por jo lëngje me sheqer dhe me gaz, dhe fruta me lëng. Kemi shalqirin, pjeprin, pjeshkët, qershitë, kajsitë, që janë fruta të pasura me lëng dhe antioksidantë, si dhe me kripëra minerale që I humbasim gjatë verës”, tha nutriconistja Enkeleda Ferrollari.

Gjatë ditës duhet të konsumojmë 1 litër e gjysmë deri në 2 litra ujë në ditë.  Zarzavatet janë një burim shumë I mirë I kripërave minerale, vitaminave dhe antioksidues. Domatja, kastraveci, sallata jeshile, patëllxhan, speci.

Në çdo vakt duhet të kemi racion të bollshëm zarzavatesh. Të gjitha ngjyrat duhet të jenë në tavolinë.

Duhet të kufizojmë sasinë e yndyrave shtazore, mishin me dhjam, gjalpin, të skuqurat. T’i zëvendësojmë me peshkun, filetot e pulës.

Ushqimet e shpejta, të gatshme, si hamburgerët, sanduiçët, sufllaqet, të ngarkuara me shumë yndyrna shtazore, duhet t’I konsumojmë akoma më pak gjatë verës.

Supat e zarzavateve, të ftohta janë një burim shumë I mirë I lëngjeve dhe i elementeve mokroushqyese si kripërat, vitaminat dhe fibrat.

Pushimet verore, argëtimi dhe festat bëjnë të konsumojmë më shumë pije  alkoolike që në fakt na dehidratojnë më shumë.

“Sasia e alkoolit që konsumojmë duhet të jetë e moderuar. Konsumi I tij duhet të shoqërohet me konsumim të ujit, për të bërë të mundur hidratimin e trupit”, tha Ferollari.

Më të lexuarat