Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Vala e të nxehtit afrikan ka përfshirë vendin këto ditë, ISSHP thirrje urgjente qytetarëve dhe 9 këshillat e dhëna

Postuar: 14/08/2019 - 11:01

Si asnjëherë më parë vendi është përfshirë nga një valë të nxehti, ku temperaturat shënojnë 40-45 gradë. Kjo situatë vazhdon të jetë e njëjtë por pritet që pasditje temperaturat të ndryshojnë.

Instituti i Shëndetit Publik ka njoftuar për qytetarët që të shmangin efektet shëndetësore negative të temperaturave të larta, duke dhënë disa këshilla të nevojshme.

ISSHP ka dhënë këshillat: 

1-Të evitohet ekspozimi në diell, sidomos në pikun e temperaturave nga  ora ?11:00 deri në -17:00).

2-Ambienti në të cilin jetojnë të jetë i freskët dhe i ajrosur mirë, nëpërmjet ajrit të kondicionuar, ventilatorëve ose nebulizatorëve për lagështimin e ajrit.

3-Të vendosen perde të errëta sidomos në dritaret e ekspozuara ndaj rrezatimit diellor.

4-Të vendosen termometra për matjen e temperaturës së ambientit ku shpenzojnë më shumë kohë.

5-Të pihen sa më shumë lëngje, kryesisht ujë. Evitoni pijet shumë të ftohta, ato me gaz, me shumë sheqer dhe aditivë të tjerë.

6-Të konsumohen vakte ushqimore të shpeshta, në sasi të vogla, të ftohta dhe me përbërës ushqimorë lehtësisht të tretshëm.

7-Të vishen me rroba të lehta, me ngjyra të hapura dhe prej pambuku ose linoje.

8-Për personat që përdorin medikamente, të mos e ndërpresin apo ndryshojnë atë, pa u konsultuar me mjekun përkatës.

9-Rekomandohen dushe të shpeshta me ujë të vakët dhe pa u tharë me peshqir.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 23/10/2019 - 23:38

Një celulë terroriste iraniane që do të kryente sulme në Shqipëri është zbuluar nga policia shqiptare.

Zëvendës ministri i Brendshëm, Besfort Lamallari tregoi disa detaje.

Postuar: 23/10/2019 - 23:28

Gazetari Artan Hoxha u shpreh se Abdulselam Turgut është i njohur si një nga bosët e trafikut të

Postuar: 23/10/2019 - 23:11

Gazetari investigativ Artan Hoxha tha se në muajin mars të 2018 autoritetet kishin frikë se objek

Postuar: 23/10/2019 - 22:29

Pamjet e kamerave të sigurisë në juglindje të Melburnit mund të mbajnë “çelësin” për

Postuar: 23/10/2019 - 22:12

Egon Velaj u emërua pak ditë më parë nga ministria Etilda Gjonaj si drejtor i paraburgimit në Vlo

Postuar: 23/10/2019 - 21:58

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu ka dhënë sot detaje rreth operacionit k

Postuar: 23/10/2019 - 21:41

Si do të jetë moti në ditët e fundit të Tetorit dhe gjatë muajit Nëntor? Kur do fillojmë ta