BREAKING NEWS

Obama, Melinda Gates dhe Fauci mbikqyrësit e laboratorit të Wuhanit në 2015 kur Bill Gates paralajmëroi rrezikun nga virusi

Obama, Melinda Gates dhe Fauci mbikqyrësit e laboratorit të Wuhanit
x

Aktualitet

Vala e të nxehtit afrikan ka përfshirë vendin këto ditë, ISSHP thirrje urgjente qytetarëve dhe 9 këshillat e dhëna

Vala e të nxehtit afrikan ka përfshirë vendin këto

Si asnjëherë më parë vendi është përfshirë nga një valë të nxehti, ku temperaturat shënojnë 40-45 gradë. Kjo situatë vazhdon të jetë e njëjtë por pritet që pasditje temperaturat të ndryshojnë.

Instituti i Shëndetit Publik ka njoftuar për qytetarët që të shmangin efektet shëndetësore negative të temperaturave të larta, duke dhënë disa këshilla të nevojshme.

ISSHP ka dhënë këshillat: 

1-Të evitohet ekspozimi në diell, sidomos në pikun e temperaturave nga  ora ?11:00 deri në -17:00).

2-Ambienti në të cilin jetojnë të jetë i freskët dhe i ajrosur mirë, nëpërmjet ajrit të kondicionuar, ventilatorëve ose nebulizatorëve për lagështimin e ajrit.

3-Të vendosen perde të errëta sidomos në dritaret e ekspozuara ndaj rrezatimit diellor.

4-Të vendosen termometra për matjen e temperaturës së ambientit ku shpenzojnë më shumë kohë.

5-Të pihen sa më shumë lëngje, kryesisht ujë. Evitoni pijet shumë të ftohta, ato me gaz, me shumë sheqer dhe aditivë të tjerë.

6-Të konsumohen vakte ushqimore të shpeshta, në sasi të vogla, të ftohta dhe me përbërës ushqimorë lehtësisht të tretshëm.

7-Të vishen me rroba të lehta, me ngjyra të hapura dhe prej pambuku ose linoje.

8-Për personat që përdorin medikamente, të mos e ndërpresin apo ndryshojnë atë, pa u konsultuar me mjekun përkatës.

9-Rekomandohen dushe të shpeshta me ujë të vakët dhe pa u tharë me peshqir.