BREAKING NEWS

Rrebeshe, breshër dhe rrufe/ Ja çfarë do të ndodhë me motin me 10 gusht

Rrebeshe, breshër dhe rrufe/ Ja çfarë do të ndodhë me
x
BREAKING NEWS

Çfarë po fshihet? Detaje tragjike nga vdekja e aktorit shqiptar dhe gruas së tij/ Autoritetet amerikane po hetojnë nëse kishte konflikt mes çiftit! Në apartament u gjetën shenja…

Çfarë po fshihet? Detaje tragjike nga vdekja e aktorit shqiptar dhe
x
BREAKING NEWS

Ngjarja tragjike në Shkodër/ Zbardhen detaje të reja, ja kush e qëlloi me armë zjarri 12-vjeçarin

Ngjarja tragjike në Shkodër/ Zbardhen detaje të reja, ja kush e
x
BREAKING NEWS

E rëndë/ Vritet me çifte 12-vjeçari në Shkodër, dyshimet e para

E rëndë/ Vritet me çifte 12-vjeçari në
x
BREAKING NEWS

Aktori dhe bashkëshortja ranë nga kati i 6-të i pallatit në New-York/ Zbardhen detaje të reja, hetimet: Në apartament gjenden disa shenja

Aktori dhe bashkëshortja ranë nga kati i 6-të i pallatit në
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela lëshon ‘bombën’, zbulon çfarë po lë pa gjumë Berishën e Metën dhe tregon goditjen e fortë që do marrin së shpejti: Prisni dhe shikoni...

Spartak Ngjela lëshon ‘bombën’, zbulon çfarë
x
BREAKING NEWS

“Jemi në një betejë me këtë qeveri”, Berisha plas deklaratën e fortë: Një pronar peshkarexhe kontrabandon naftë, takohet shpesh edhe me Ramën

“Jemi në një betejë me këtë qeveri”,
x
BREAKING NEWS

Viti i ri Akademik / Universiteti i Tiranës jep njoftimin e rëndësishëm, ja kur nis shkolla e lartë (Dokumenti)

Viti i ri Akademik / Universiteti i Tiranës jep njoftimin e
x

Aktualitet

Varianti “Omicron”, mjeku Sallabanda: Pfizer, në gjendje të ndryshojë vaksinat për 14 ditë

Varianti “Omicron”, mjeku Sallabanda: Pfizer, në gjendje

Varianti Delta i koronavirusit nuk është i vetmi që po qarkullon në botë. 7 muaj nga mutacioni indian është shfaqur Omicron, varianti i ri me orgjinë nga Afrika. Por mjeku shqiptar, Kita Sallabanda thotë se këto janë ende raste të rralla.

“Janë parë raste sporadike në Milano, Gjermani, Angli, në Holandë. Ky është një variant që po ta krahasosh me variantin Delta ka karakteristika të ndryshme. Delta kishte 16 mutacione, kurse ky variant ka 32 mutacione”.

Por a do të ndryshojë situatën pandemike dhe do të sjellë një tjetër valë varianti i ri i Covid?

“Nga të dhënat që kemi sot nuk jemi në gjendje të themi që ky variant është më agresiv, nëse ky variant do shkaktojë më tepër dëm”.

Të pamjaftueshme janë të dhënat edhe në lidhje me vaksinën antiCovid, a na mbron ajo nga Omicron?

“Përgjigja që na kanë dhënë të tre laboratorët e mëdhenj që merren me prodhimin e vaksinave, thonë që nuk e dimë. Megjithatë në deklaratën e fundit të Pfizer kanë thënë që ne për 14 ditë jemi në gjendje të ndryshojmë vaksinat, të bëjmë një strukturë të re nëse do të jetë e nevojshme”.