BREAKING NEWS

Video/ Ikin dritat gjatë koncertit të Noizy-t, revoltohet turma duke bërtitur njëzëri: Rama ik!

Video/ Ikin dritat gjatë koncertit të Noizy-t, revoltohet turma duke
x
BREAKING NEWS

Kërcet thika mes kushërinjsh, 5 persona dërgohen me urgjencë drejt spitalit

Kërcet thika mes kushërinjsh, 5 persona dërgohen me urgjencë
x
BREAKING NEWS

U plagos nga pronari i shtëpisë, punonjësi i IMT-së rrëfen tmerrin: Ishte i dehur, iu hodha sipër dhe i kapa armën pasi...

U plagos nga pronari i shtëpisë, punonjësi i IMT-së
x
BREAKING NEWS

Foto/ Çfarë po ndodh? Trafik kilometrik në aksin Elbasan-Tiranë

Foto/ Çfarë po ndodh? Trafik kilometrik në aksin
x
BREAKING NEWS

“Sezoni turistik në Jug po dështon prej...”, deputeti i PD akuzon ashpër kryeministrin dhe publikon foton: Ja çfarë po përpiqet të bëjë Rama

“Sezoni turistik në Jug po dështon prej...”, deputeti i PD
x
BREAKING NEWS

Moti bën kthesën drastike, çfarë ndodh me temperaturat javën e ardhshme

Moti bën kthesën drastike, çfarë ndodh me temperaturat
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

“Qeveria turp i Shqipërisë!” Salianji pas artikullit të The Sun: Rama nuk po bën asgjë për të parandaluar shpopullimin dhe trafikimin e qytetarëve

“Qeveria turp i Shqipërisë!” Salianji pas artikullit
x

Aktualitet

Varianti Omicron, "simptoma të pazakonta", si ta njohim dhe kush ndërmerr rreziqe të mëdha, dëshmitë e para

Varianti Omicron, "simptoma të pazakonta", si ta njohim dhe kush

Bota po përballet me variantin Omicron të koronavirusit, i cili ka gjeneruar një valë paniku global: fillimisht në tregje, tw cilat  u mbytwn nga frika e një ringjalljeje jetike të emergjencës Covid, pastaj midis shteteve, me mbylljen e hapësirës ajrore. Një reagim ekstrem, me pak fjalë, kur ndoshta nuk i kemi ende të gjitha elementet për të kuptuar se me çfarë kemi të bëjmë: varianti është pak a shumë i rrezikshëm sa variantet e mëparshme, nga Alfa në Beta e deri te Delta?

 

Ajo që duket e sigurt është se, për shkak të 32 mutacioneve të proteinës spike, Omicron është shumë më ngjitës. Por, nga pikëpamja e simptomave dhe nga ashpërsia e pasojave, mutacioni mund të mos jetë aq i frikshëm sa mund të imagjinohet. Një konfirmim i parë për këtë vjen nga shoqata mjekësore e Afrikës së Jugut, vendi që së pari sekuencoi Omicron. Në fakt, presidentja e Shoqatës Mjekësore të Afrikës së Jugut, Angelique Coetzee, e intervistuar nga BBC shpjegoi se "pacientët kryesisht ankohen për një trup të lënduar dhe lodhje, tw cilwn e shohim atë tek brezat e rinj, jo tek të moshuarit". Sido që të jetë, simptomat janw të lehta, tha eksperti.

 

Omicron në Afrikën e Jugut është shfaqur që nga fillimi i nëntorit. Coetzee gjithashtu vuri në dukje se vetëm 24% e popullsisë së Afrikës së Jugut është e vaksinuar me një cikël të dyfishtë. Por, me përjashtim të simptomave "të buta", Coetzee ka kthyer në qendër të vëmendjes se kush mund të paguajë pasojat më të shtrenjta për Omicron - njerëzit e moshuar me sëmundje të zemrës dhe diabet. “Simptomat janë të pazakonta, por të lehta”, tha presidenti i Sama. Me pak fjalë, pasiguria ende mbretëron.