Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Vdekja e 25-vjeçares në Elbasan pas lindjes, kirurgu i njohur del kundër vendimit për dy mjekët

Postuar: 24/04/2019 - 19:29

Pas vdekjes së 25-vjeçares ne maternitetin e Elbasanit kirurgu i njohur, Agron Menzelxhiu shpjegon se tromboembolia polmonare që i mori jetën Rexhina Debrovas është një komplikacion që nuk mund të evitohet në operacionet urgjente, por vetëm në ato të planifikuara.

 
“10-15% të vdekjeve akute në SHBA ndodhin për shkak të tromboembolia polmonare. Ka shtete që këtë përqindje e kanë edhe më të lartë. Ka qenë një barrë e vonuar dhe ndërhyrja është dashur urgjente se mund të ndodhte edhe vdekja e fëmijës në barkun e nënës. Doktorët janë detyruar ta operojnë urgjent duke i marrë disa analiza të zakonshme”, shprehet mjeku.
 
Kirurgu Menzelxhiu e cilëson një akt terrorist arrestimin e dy mjekëve të Elbasanit, pasi sipas tij askush nuk mund të bëhet fajtor pa dalë ekspertiza mjekoligjore.
“Akti i arrestimit të mjekëve është një akt terrorist policor i pastër për të cilën unë mendoj që drejtori i policisë Elbasan dhe ministri i brendshëm duhet të japin përgjigje zyrtare. Sepse pa hetimin mjeko ligjor nuk mund të arrestohet mjeku. Arrestimi i tyre është një akt i paprecedentë një shkelje e të drejtave të njeriut. Unë habitem si nuk ka reaguar urdhri i mjekut dhe ministria e shëndetësisë. E keqja këtu është se nuk ka sindikata”, theksoi ai.
Si ish-punonjës i spitalit të Elbasanit, Menzelxhiu thekson se në këtë spital nuk ka kushte për analiza të hollësishme, të nevojshme për t’u kryer përpara ndërhyrjeve kirurgjikale. Sipas tij, janë disa faktorë të koagulimit që aktualisht nuk gjenden në spitalet shtetërore në vend.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 23/05/2019 - 17:37

Një raport i ri arrin në përfundimin se trafiqet ilegale që rrjedhin përmes porteve, qyteteve dhe pikave kufitare të Ballkanit Perëndimor mundësohen nga një ekonomi politike e krimit, e cila është e rrënjosur në vende

Postuar: 23/05/2019 - 17:23

Kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Klement Zguri dhe Nënkryetari Denar Biba, pritën në

Postuar: 23/05/2019 - 17:07

Operacioni më i rëndësishëm anti-drogë i kryer nga Policia e Ravenës çoi në arrestimin e dy trafi

Postuar: 23/05/2019 - 16:15

Dy punonjësit e policisë dhe inspektori i policisë ndërtimore në Bashkinë në Shkodër të cilët u a

Postuar: 23/05/2019 - 14:34

Tensione në procesin gjyqësor ndaj Emiljano Shullazit dhe grupit të tij.

Postuar: 23/05/2019 - 14:28

Policia e Vlorës ka ndërhyrë në kohë duke parandaluar përshkallëzimin e një konflikti.

Postuar: 23/05/2019 - 13:58

Zbardhet dëshmia e dy punonjësve të arrestuar pak ditë më parë në aeroportin e Rinasit, pasi akuz