Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Vdekja e foshnjes në Durrës/ Reagon spitali: Trajtim maksimal nga mjekët, foshnja me sindromë të rrallë gjenetike

Postuar: 12/09/2018 - 19:05

Duke shprehur ngushëllimet familjarëve për humbjen e fëmijës së tyre, drejtoria e spitalit rajonal të Durrësit sqaron opinionin publik, në lidhje me lajmin e publikuar në media për “mosveprim të mjekëve në rastin e humbjes së jetës së një foshnje të porsalindur” si vijon:

Pacientja V.G. u paraqit në spital më datë 07.09.2018 në orën 08.00, gravidance 39 javë, paraqitje podalike dhe menjëherë u krye ndërhyrja sectio caesarea segmentare.Pacientja është asistuar me profesionalizëm gjatë lindjes dhe foshnja u reanimua në sallën e operacionit dhe më pas në repartin e terapisë intensive, në mënyrë kosultative.

Sipas mjekut operator, ekstraksioni i fetusit paraqiti vështirësi dhe u vu re gjatë lindjes frakturë femorale dhe humerale, vërtetuar dhe me grafi.
Stafi mjekësor ka dhënë trajtimin maksimal, në konsultë me ortopedët dhe shërbimin terciar, por fatkeqësisht fëmija ka qenë në gjendje të rëndë dhe nuk ka arritur të mbijetojë, duke ndërruar jetë më datë 11.09.2018.

Sipas mjekëve, foshnja dyshohet të ketë patur një sëmundje të rrallë gjenetike, anomali skeletike kongenitale, që mund të vlerësohet nga autopsia.

Aktualisht është kryer autopsia dhe priten rezultatet e ekspertizës mjeko-logjore për shkakun e vdekjes së foshnjes.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
You voted 5. Total votes: 7

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 24/09/2018 - 14:07

Zbardhen të dhëna të reja nga dosja e arrestimit të Bajrajve në Shkodër dhe Tiranë.

Postuar: 24/09/2018 - 13:57

Policia greke ka asgjesuar një rrjet ndërkombëtar të trafikut të drogës.

Postuar: 24/09/2018 - 13:55

Për arrestimet e anëtarëve të grupit “Bajri” kanë shkruar edhe mediat holandeze.

Postuar: 24/09/2018 - 13:54

Një vajzë nga Lezha, por prej kohësh banuese në Tiranë, ka rrëfyer dramën e saj, teksa shoku i ng

Postuar: 24/09/2018 - 13:51

Ish-Kryeministri Sali Berisha ka publikuar një video denoncuese që shfaq qartë, një ndotje të rën

Postuar: 24/09/2018 - 13:41

Ditën e sotme në emisionin “Me zemër të hapur” në televizionin “News 24”u

Postuar: 24/09/2018 - 13:32

Gazetari investigativ Artan Hoxha ka folur edhe për Shullazin si edhe për Klement Balilin.