BREAKING NEWS

“Serbia po dërgon tanket në kufirin me Kosovën”, Spartak Ngjela paralajmëron zhvillimet e papritura: Dhëntë Zoti, ua merr mendjen dhe...

“Serbia po dërgon tanket në kufirin me Kosovën”,
x
BREAKING NEWS

Florian Marku bën krenar shqiptarët, luftëtari kuqezi shkruan historinë

Florian Marku bën krenar shqiptarët, luftëtari kuqezi shkruan
x
BREAKING NEWS

Berisha bën deklaratën e papritur: Kam kërkuar shpalljen non grata të George Soros

Berisha bën deklaratën e papritur: Kam kërkuar shpalljen non
x
BREAKING NEWS

Kryeministri Rama intervistë për Zërin e Amerikës, flet për marrëdhëniet me Kosovën: Kemi një divergjencë, por...

Kryeministri Rama intervistë për Zërin e Amerikës, flet
x
BREAKING NEWS

Bilanc tragjik në 24 orë, MSH jep të dhënat e fundit epidemiologjike: Ja sa të infektuar janë regjistruar në vend, 26 pacientë në gjendje të rëndë

Bilanc tragjik në 24 orë, MSH jep të dhënat e fundit
x
BREAKING NEWS

Çfarë pritet? PD mbledh sot grupin parlamentar

Çfarë pritet? PD mbledh sot grupin parlamentar
x
BREAKING NEWS

Dënimi i Adriatik Llallës/ Reagon për herë të parë Edi Rama dhe flet për mediat franceze nga Nju Jorku: Po bëjmë luftë të hapur kundër ...

Dënimi i Adriatik Llallës/ Reagon për herë të parë
x
BREAKING NEWS

SHBA 2 mesazhe vdekjeprurëse, rihapet “Gërdeci” dhe bien kambanat për Shkëlzen Berishën, Yuri Kim vjen me porosi të qarta nga Uashingtoni dhe vulos fundin tragjik të Sali Berishës

SHBA 2 mesazhe vdekjeprurëse, rihapet “Gërdeci” dhe bien
x

Aktualitet

Vendi në pushtimin e zjarreve, reagon kreu i Emergjencave dhe tregon zonën më të rrezikuar: Disa njerëz djegin shkurre dhe flakët dalin jashtë kontrollit

Vendi në pushtimin e zjarreve, reagon kreu i Emergjencave dhe tregon

Vendi ynë prej ditësh është përfshirë nga flakët, nga veriu në jug të vendit.

Në një intervistë televizive kreu i Emergjencave Civile, Haki Çako, i cili tha se në Vlorë situata është më serioze.

Ai deklaroi se të gjitha strukturat janë në gatishmëri dhe po punojnë për vënien e situatës nën kontroll, ndërkohë që po na ndihmojnë dhe fqinjët. Lidhur me shkakun e zjarreve, Çako tha se ka disa, si nga temperatura e lartë, por edhe nga pakujdesia e njerëzve.

“Gjithë Ballkani është përfshirë nga temperaturat shumë të larta, të ardhura nga Afrika. Janë disa qarqe me problematika. Vlora, Fieri, Gjirokastra dhe Berati, por Vlora është më serioze, në Karaburun mbi fshatin Dukat. Strukturat janë të gjitha të mobilizuara. Po punohet intensivisht, është një punë e vështirë. Në vend deri më tani nuk ka pasur dëme serioze në banesa apo jetë të humbura. Bilanci paraprak është operativ, sipërfaqe të konsiderueshme të Karaburunit. Në vijimësi do bëhet një vlerësim i plotë. Jemi në kontakt me partnerët tanë për të na mbështetur pasi kërkohet ndonjë ndihmë më e madhe kryesisht nga ajri. Në orën 21:00 do të ketë një mbledhje të shtabit të Emergjencave Civile ku do të ketë dhe vlerësim të situatës. Janë një sërë faktorësh që ndikojnë, disa të qëllimshme dhe disa prej temperaturave të larta. Njerëzit djegin shkurret dhe situata u del nga kontrolli dhe merr përmasa të mëdha”, tha Haki Çako.