Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Vendimi i Bundestagut për hapjen e negociatave, analisti gjerman tregon se çfarë do të ndodhë me Shqipërinë

Postuar: 15/09/2019 - 21:39

Analisti gjerman, Bodo Weber, anëtar i Këshilli të Politikave të Demokratizimit në Berlin, parashikon se do të ketë një veçim të pjesshëm të dy vendeve nga Gjermania.

Sipas tij, Maqedonisë së Veriut do t’i hapën negociatat,  ndërsa Shqipëria do të marrë dritën jeshile të kushtëzuar, me një numër kushtesh për t’u plotësuar përpara hapjes së bisedimeve.

“Zgjidhja duket se do të jetë një veçim i pjesshëm, Maqedonia e Veriut do të marrë dritën jeshile pa kushte, dhe Shqipëria do të marrë dritën jeshile të kushtëzuar — një numër kushtesh përpara hapjes së bisedimeve. Kjo është një lloj gjysëm zgjidhje ku të dyja anët e koalicionit qeverisës në Gjermani mund të bien dakord”, deklaroi ai në një prononcim për European Western Balkans.

Weber ishtë i pari që lajmëroi se parlamenti gjerman do të shtynte vendimin për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë në qershor.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/10/2019 - 08:40

Mëngjesin e sotëm një apartament teK banesat sociale në Shkozë është përfshirë nga flakët. Raportohet se nuk  ka persona të lënduar por vetëm dëme të shumta materiale.

Postuar: 19/10/2019 - 08:28

Akademiku i njohur Artan Fuga ka reaguar për herë të parë për jo-në që Shqipëria mori për hapjen

Postuar: 19/10/2019 - 08:20

Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga një mot i kthjellët me alternime vranësirash që do të shtohe

Postuar: 18/10/2019 - 22:13

Gjykata italiane ka vendosur të dënojë me 5 vjet burg një shqiptar, i cili ishte kapur në flagran

Postuar: 18/10/2019 - 21:33

11-vjeçari Alvin Berisha, djali nga Shqipëria i cili kishte mbetur në kampet e ISIS ka humbur gju